Praha 14. februára (TASR) Bývalý guvernér Českej národnej banky a krátko aj premiér ČR Josef Tošovský mal v 80. rokoch s ŠtB oveľa bližší vzťah, než je dnes on sám ochotný pripustiť. A to aj napriek tomu, že ŠtB ho neevidovala ako oficiálneho spolupracovníka a Tošovský záväzok spolupráce nepodpísal.
Denník Mladá fronta dnes (MFD) s odvolaním sa na dokumenty, ktoré má k dispozícii, tvrdí, že Tošovský v rokoch 1986-88, ako poradca guvernéra ŠBČS, nielen že robil pre ŠtB ekonomické analýzy, ale dokonca dával ekonomickej rozviedke aj úlohy.
Tošovského riadiaci dôstojník Sojka v záznamoch o schôdzkach s bankárom napríklad konštatoval že T., ako Tošovského označoval, ho požiadal o materiály z OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). Sojka v tejto súvislosti 26. apríla 1988 zaznamenal, že bude spracovaná požiadavka na rezidentúru Bonn, to znamená, že Praha požiada o materiály špiónov pôsobiacich v Nemecku, vysvetľuje MFD.
Nešlo pritom o ojedinelú úlohu Tošovského pre ŠtB. Už o tri týždne neskôr požiadal prostredníctvom riadiaceho dôstojníka o detailné informácie ohľadne britskej banky National Westminster Bank. ŠtB toto zadanie okamžite postúpila rezidentúre v Londýne. Ako denník MFD informoval už v pondelok, Josefa Tošovského evidoval 17. odbor 1. správy ŠtB, čo bola, zjednodušene povedané, ekonomická rozviedka. Jej hlavnou úlohou bolo získavanie tajných informácií v cudzine.
Z objavených archívnych dokumentov bývalej ŠtB vyplýva, že Tošovský počas svojej aktívnej spolupráce nikoho neudal a úmyselne nepoškodil tak, aby zo strany ŠtB došlo k prenasledovaniu tejto osoby. Tošovský však vypracoval pre ŠtB desiatky odborných analýz a pomohol tajnej službe s vyhodnotením niektorých zahraničných návštev v banke. Tošovský urobil niekoľko ekonomických analýz aj pre vtedajšie najvyššie vedenie KSČ.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh