ŠTRASBURG 14. februára (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú v stredu hlasovať o správe dočasného vyšetrovacieho výboru o aktivitách CIA v EÚ. Záverečná správa obviňuje viaceré európske štáty vrátane Veľkej Británie, Poľska, Nemecka, Talianska a Rumunska zo spolupráce s americkou tajnou službou pri prevoze alebo väznení ľudí podozrivých z terorizmu.
Členovia komisie, medzi nimi aj dvaja slovenskí europoslanci Monika Beňová a Miloslav Mikolášik, viac ako rok vyšetrovali a preverovali podozrivé informácie o aktivitách CIA v Európe. Cieľom vyšetrovania malo byť aj potvrdenie alebo vyvrátenie existencie tajných väzníc CIA, o ktorých hovorila vyšetrovacia správa Rady Európy.
Výsledná správa neprináša žiadne priame dôkazy o tom, že by CIA v minulosti prevádzkovala v Európe tajné väznice, tak ako to minulý rok naznačovali niektoré americké, nemecké a poľské denníky. Dokument však obviňuje 11 krajín a šéfa európskej diplomacie Javiera Solanu z nedostatočnej spolupráce.
Správu už minulý týždeň kritizovali európski ľudovci, ktorí ju považujú za "nevyváženú“. "Neexistujú dôkazy o tom, že by členské štáty vedeli o tajných preletoch lietadiel CIA,“ uvádza sa vo vyhlásení talianskeho konzervatívca Jasa Gawronského. Miloslav Mikolášik (KDH) pre agentúru SITA nedávno uviedol, že na správu mohla mať vplyv aj politická orientácia jej predkladateľa, Taliana Claudia Favu, ktorý je podľa slovenského europoslanca "komunista.“
Napriek tomu sa očakáva, že najostrejšie časti zo správy vypadnú v snahe zachrániť celkový obsah dokumentu. Organizácia Amnesty International poslala médiám vyhlásenie, v ktorom varuje "pred oslabením obsahu správy". Správa sa opiera o záznamy o viac ako 1200 nenahlásených preletoch lietadiel CIA a americkej armády nad európskym územím, záznamy dôverných rozhovorov a o výpovede svedkov vrátane ľudí, ktorých mala uniesť americká rozviedka.
Americký prezident George Bush v septembri priznal, že Spojené štáty mali v zahraničí špeciálne väznice pre podozrivých teroristov, no ani jedno z nich sa nemalo nachádzať v Európe. V prípade, že výbor získa predĺženie mandátu na vyšetrovanie a dokáže účasť európskych vlád na takýchto praktikách, hrozia členským štátom sankcie.