Belehrad 13. februára (TASR) - Srbská vláda dnes odmietla plán budúceho štatútu Kosova, ktorý predložil osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari. Kabinet Vojislava Koštunicu po konzultáciách s parlamentnými stranami vypracoval návrh rezolúcie, v ktorej sa uvádza, že návrh je "v protiklade s medzinárodným právom, keďže ignoruje suverenitu a územnú integritu" Srbska.
Na odmietnutie plánu predtým vyzvali kosovskí Srbi a vplyvná srbská pravoslávna cirkev.
Rezolúciu má v stredu na ustanovujúcom zasadaní prijať aj srbský parlament. Návrh dokumentu podľa štátnej televízie RTS zdôrazňuje, že realizáciou Ahtisaariho návrhu by Kosovo bezdôvodne a v protiklade s medzinárodný právom dostalo atribúty suverénneho štátu, čím by sa vytvorili základy pre nezákonný spôsob vytvárania nového suverénneho štátu.
"Parlament preto odmieta všetky aspekty Ahtisaariho návrhu, ktorými sa naruší suverenita a územná celistvosť Srbska ako medzinárodne uznaného štátu," uvádza sa v návrhu rezolúcie. Dokument tiež poukazuje na to, že Ahtisaariho plán spochybňuje aj základný cieľ viedenských priamych rokovaní medzi Belehradom a Prištinou - to jest nájdenie kompromisného riešenia otázky Kosova.
Vnútená nezávislosť Kosova by mala nedozerné dôsledky a predstavovala by mimoriadne nebezpečný precedens pre riešenie menšinových a územných otázok v Európe a po celom svete, uvádza sa vo vládnom návrhu rezolúcie.
Na zasadaní parlamentu sa zúčastní aj prezident Boris Tadič, ktorý vedie srbský tím na kosovských rokovaniach.
Vláda zároveň potvrdila, že jej zástupcovia sa 21. februára vo Viedni zúčastnia na otvorení záverečných rokovaní sprostredkovaných Ahtisaarim.
Srbská národná rada, ktorá zastupuje asi 100.000 Srbov zostávajúcich v Kosove, návrh OSN odsúdila ako "úplne neprijateľný".
"Cieľom plánu je pripraviť Srbsko o dôležitú časť jeho územia," uvádza rada. V prípade schválenia Bezpečnostnou radou OSN by plán "znemožnil prežitie Srbov (v Kosove) ... a viedol k destabilizácii celého regiónu".
Biskup srbskej pravoslávnej cirkvi Artemije, ktorého diecéza pokrýva Kosovo, vyzval lídrov v Belehrade, aby "zostali pevní a jednotní pri ochrane Kosova".
Po turné po západných krajinách, kde hľadal podporu pre srbskú stranu sporu, Artemije povedal, že "na mnohých stretnutiach si uvedomil, že medzinárodné spoločenstvo (Ahtisaariho) návrh prijme len ak srbská vláda preukáže slabosť a nejednotnosť".
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Belehrad Ahtisaariho návrh odmieta s tým, že otvára cestu pre nezávislosť Kosova, ktoré Srbi považujú za kolísku svojej štátnosti. Srbsko provincii ponúka širokú autonómiu s tým, že zostane súčasťou jeho územia. Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90-percent dvojmiliónovej populácie regiónu, trvajú na nezávislosti.