Belehrad 13. februára (TASR) - Otázka Kosova bude hlavnou témou stredajšieho ustanovujúceho zasadania srbského parlamentu. Podľa očakávaní Skupština prijme rezolúciu, ktorou odmietne návrh osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho na riešenie otázky budúceho štatútu odštiepeneckej provincie.
Líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislav Nikolič, citujúc z návrhu rezolúcie, dnes vyhlásil, že Srbsko okamžite nepohrozí prerušením diplomatických vzťahov krajinám, ktoré uznajú nezávislosť Kosova. Podľa Nikoliča neskoršie rozhodnutie parlamentu o prípadnom prerušení diplomatických vzťahov bude závisieť od reakcií Ahtisaariho na výhrady Belehradu k jeho návrhu.
Nikolič potvrdil, že vyjednávači Belehradu sa zúčastnia na ďalšom kole rozhovorov, ktoré sa vo Viedni uskutočnia 21. februára. Parlament by mal následne posúdiť ďalšie kroky Srbska. SRS v januárových voľbách získala v 250-člennej Skupštine najviac, 81 kresiel.
Poradca srbského premiéra Vojislava Koštunicu Aleksandar Simič vyhlásil, že Belehrad podnikne "primerané kroky" voči štátom, ktoré uznajú nezávislosť Kosova. Simič, ktorý je aj členom srbského vyjednávacieho tímu na kosovských rokovaniach, vyslovil presvedčenie, že srbská vláda bude k jednotlivým krajinám pristupovať selektívne, s cieľom neuškodiť Srbsku.
V rozhovore pre štátnu televíziu RTS Simič dodal, že v súvislosti s Kosovom "nemá žiadne očakávania od Ruska ani USA". "Cieľom Ameriky je vykonať v Kosove bleskovú vojnu a podniknúť rýchle kroky a tak otestovať rozhodnosť Srbska brániť sa pred ultimátom, s ktorým je konfrontované," povedal.
Naopak, Rusko nie je naklonené rýchlym riešeniam, poznamenal Simič. "Nie preto, že by milovalo alebo nemilovalo Srbov, ale preto, že - ako sa ukazuje - rýchle riešenia by sa mohli zajtra obrátiť proti nemu."
Simič vyzdvihol, že Srbsko sa snaží o pokračovanie kosovských rokovaní. Ahtisaarimu vyčítal, že jeho "jedinou úlohou" bolo priviesť "kosovských Albáncov k nezávislosti", preto minuloročné priame rozhovory medzi Belehradom a Prištinou neboli vôbec "seriózne".
Ahtisaariho návrh označil za "úplne neprijateľný", keďže je zameraný na nezávislosť provincie. Ako dodal, dokument, ktorý vyslanec OSN predložil, obsahuje 80 percent návrhov, o ktorých sa hovorilo minulý rok na viedenských stretnutiach.
Koštunicova Demokratická strana Srbska (DSS), ktorá je kľúčová pre vytvorenie koaličnej vlády tzv. demokratického bloku, pred dvoma týždňami svoju účasť na vláde podmienila opatreniami voči štátom, ktoré uznajú nezávislosť Kosova. Demokratická strana (DS) prezidenta Borisa Tadiča však nie je takémuto postupu naklonená.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom. Belehrad ponúka Kosovu veľmi širokú autonómiu s tým, že provincia zostane súčasťou Srbska. Kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti.
5 ari ed