Asistenční vojaci armády Bundeswehru a príslušníci pohraničnej polície zaistili v roku 2006 dovedna 817 prevádzačov, to je v porovnaní s rokom 2005 nárast o 15 percent. Najviac, 199 zadržaných prevádzačov, pochádzalo z Rumunska, nasleduje 72 Slovákov, 69 Rakúšanov a potom Česi, Ukrajinci a iní štátni príslušníci. Informoval o tom dnes vo Viedni vo výročnej správe o prevádzačoch a ilegálnych imigrantoch rakúsky spolkový minister vnútra Günther Platter.
Podľa ministra "Rakúsko už však na strane druhej nie je od roku 2006 takou lukratívnou krajinou pre prevádzačov, akou bývalo v minulosti". V roku 2006 zadržali rakúske orgány dovedna 12.270 ilegálnych imigrantov, čo je v porovnaní s rokom predchádzajúcim pokles až o 45 percent.
Nárast zadržaných prevádzačov súvisí s tým, že sú do neho po prvý raz započítané osoby, ktoré pracovali pre prevádzačov ako príležitostní pomocníci. Najviac zadržaných utečencov zase pochádzalo v minulom roku zo Srbska a Čiernej Hory, Ruska - z nich až 90 percent imigrantov bolo z Čečenska, ďalej išlo o štátnych príslušníkov Moldavska, Ukrajiny, Gruzínska, Turecka, Indie, Mongolska a Číny.
Menšie počty zo zaistených ilegálnych prisťahovalcov pochádzali v roku 2006 z Iraku, Alžírska, Maroka a Egypta. Minister ako príčinu poklesu a nezáujmu prevádzačov o Rakúsko vidí nový azylový zákon, ktorý vstúpil ako prísnejšia právna norma do účinnosti od 1. januára 2006. Novelou sa zlepšili možnosti boja proti takémuto druhu organizovaného zločinu a úrady získali väčšie právomoci, čo sa týka boja proti zneužívaniu práva na azyl a okrem toho sa zjednodušilo aj vyhostenie nežiaducich osôb.
Šéfovia prevádzačských gangov, podľa slov spolkového ministra s odvolaním sa na výročnú správu, pôsobia z väčšej časti z Moskvy, Kyjeva, Ankary a čiastočne zo samotného Rakúska.
Typickým zadržaným ilegálnym utečencom je zo 69 percent muž vo veku 19 až 40 rokov. Typickým zaisteným prevádzačom je rovnako muž od 20 do 50 rokov.
Nezvyčajný prípad zaznamenali v roku 2006 rakúske úrady v spolupráci s nemeckými bezpečnostnými zložkami, keď zatkli prevádzačku z Pakistanu, ktorá prepašovala do Nemecka zo svojej vlasti až 33 detí, ktoré tam napokon predala. Väčšina z detí skončila u nelegálnych adoptívnych rodičov, ale niektoré dokonca až v erotických salónoch. Informoval o tom dnes na rovnakej tlačovej konferencii Gerald Tatzgern zo Spolkového kriminálneho úradu (BK). Podľa jeho slov na tomto otrasnom prípade možno dokumentovať prepojenie medzi prevádzačmi a obchodníkmi s ľuďmi.