Rijád 11. februára (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes pricestoval na návštevu Saudskej Arábie. Ide o prvú návštevu ruského lídra v tomto blízkovýchodnom kráľovstve.
Ťažiskom rokovaní šéfa Kremľa s najvyššími saudskoarabskými predstaviteľmi bude spolupráca medzi oboma krajinami v oblasti ekonomiky a ozbrojených síl.
Putin prichádza do Saudskej Arábie v dobe, keď sa tento tradičný spojenec Spojených štátov otvára iným, predovšetkým ázijským, krajinám. Moskva predstavuje pre kráľovstvo možnosť pre diverzifikáciu jeho zdrojov a je potenciálnym spojencom so značným politickým vplyvom ako člen Bezpečnostnej rady OSN a klubu blízkovýchodných vyjednávačov.
Kráľ Abdalláh a korunný princ Sultán, ktorí privítali Putina na letisku v Rijáde, budú dnes večer s ruským prezidentom diskutovať o Iraku, napätej situácii v Libanone, iránskom jadrovom programe a bilaterálnych vzťahoch.
Zatiaľ nie je jasné, aké prípadné dohody vo vojenskej oblasti by mohli byť podpísané v priebehu Putinovej návštevy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, ktorej hlavným dodávateľom zbraní sú Spojené štáty. Ako sa však v tejto súvislosti vyjadril jeden zo saudskoarabských predstaviteľov, Rijád chce pokračovať v diverzifikácii svojich vojenských zdrojov a zlepšovaní vybavenia svojich ozbrojených síl.
Saudskoarabské štátom riadené médiá označujú Putinovu návštevu za historickú. Poukazujú na vplyv Moskvy ako člena BR OSN a blízkovýchodného kvarteta, ako aj na skutočnosť, že je jedným z kľúčových hráčov na trhu s ropou a zemným plynom.
Medzi Saudskou Arábiou a Ruskom existovali plné diplomatické vzťahy do roku 1938, keď diktátor Stalin zatvoril z dôvodu šetrenia sovietsku ambasádu. Niekoľko pokusov o ich obnovenie v 80. rokoch minulého storočia zlyhalo kvôli - ako to prezentovala Saudská Arábia - "konfliktnému postoju" ZSSR voči svojej moslimskej populácii. V 145-miliónovom Rusku žije asi 20 miliónov moslimov.
K obnoveniu diplomatických vzťahov medzi Moskvou a Rijádom došlo v septembri 1990, keď vrcholilo napätie v Perzskom zálive kvôli irackej invázii a následnej okupácii Kuvajtu.
Súčasťou Putinovho blízkovýchodného turné bude aj návšteva Kataru a Jordánska.