Brusel 11. februára (TASR) - Srbskí lídri varujú Európsku úniu pred podporou nezávislosti Kosova upozorňujúc, že by sa v dôsledku toho mohli na mape Európy napokon objaviť štáty ako Škótsko alebo Baskicko, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice.
Srbská pravoslávna cirkev už vyrobila takúto mapu, na ktorej sa nachádza samostatné Škótsko, Podnestersko, či Baskicko, ktorá má ešte viac podráždiť krajiny ako Španielsko zdôrazňujúce potrebu zohľadniť srbský názor.
Osobitný vyslanec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari predložil začiatkom mesiaca svoj návrh budúceho štatútu Kosova. V prípade, ak ho schváli Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, EÚ vymenuje svojho zástupcu pre Kosovo, ktorý by dozeral na prechod provincie k nezávislosti. Na základe návrhu by mal mať tento predstaviteľ únie rozsiahle právomoci v Kosove vrátane vetovania zákonov a odvolania ministrov. EÚ by prevzala od OSN správu nad Kosovom, hoci zástupca únie by podliehal "záujmovej skupine" krajín tvorenej pravdepodobne USA, Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a Ruskom. Európskemu zástupcovi by pomáhalo 1300 expertov z rezortu polície a justície s cieľom zaistiť vznik efektívnych a spravodlivých inštitúcií zabezpečujúcich vládu zákona.
Napriek výhradám voči takýmto zásadným právomociam pre Brusel kosovskí lídri vyzvali BR OSN, aby do apríla návrh podporila. Srbské vedenie naopak návrh rázne kritizuje a premiér Vojislav Koštunica ho označil za ilegálny. Hoci Koštunicova reakcia sa dala očakávať, negatívne voči návrhu reagovali aj umiernení srbskí politici vrátane prezidenta Borisa Tadiča, ktorý dokument v jeho súčasnej podobe považuje za neprijateľný.
Členské štáty majú odlišné názory na to, aký by mal byť ďalší vývoj v Kosove. Zatiaľ čo niektorí členovia zdôrazňujú potrebu znovu rokovať so srbskou stranou, iní trvajú na rýchlom riešení. Rusko ako stály člen BR hrozí vetovaním návrhu. Ak by sa aj únii podarilo dospieť k zhode, bude pre ňu problematické presvedčiť srbskú menšinu v Kosove, aby sa zdržala aktívneho odporu voči kosovským vládnym inštitúciám.
Biskup Artemije, ktorý je duchovným vodcom kosovských Srbov, tvrdí, že medzinárodné spoločenstvo ich počas uplynulých siedmich rokov zradilo a kosovskí Srbi prišli pred očami medzinárodného spoločenstva a počas správy OSN a prítomnosti KFOR o svoje základné ľudské práva. Biskup neočakáva, že EÚ urobí viac pre obnovenie práv srbskej menšiny v provincii. Veľké sľuby, ktoré menšina dostáva, nemôžu obnoviť dôveru Srbov voči medzinárodnému spoločenstvu a EÚ, uzatvára European Voice citujúc biskupa.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh