MOSKVA 9. februára (SITA/AFP) - Dolná komora ruského parlamentu schválila v piatok udelenie obmedzenej autonómie pre ruskú Tatátrsku republiku. Za hlasovalo v Štátnej dume 306, proti 110 poslancov. Zákon už dávnejšie podpísal ruský prezident Vladimir Putin a musí ho schváliť ešte horná komora ruského parlamentu. Na zákone o "rozdelení moci" sa dohodol Putin v novembri minulého roka s tatárskym vodcom Mintimirom Šajmijevom. Tatarstan by sa tak mal stať jedinou ruskou republikou s určitou mierou autonómie, keďže Putin po nástupe k moci zrušil všetkých 47 dohôd o autonómii, ktoré platili za vlády jeho predchodcu Borisa Jeľcina.
Tatarstan leží v povodí Volgy pri pohorí Ural a má 3,8 milióna obyvateľov. Viac ako polovicu obyvateľstva tvoria etnickí Tatári, ktorí sú zväčša moslimského vierovyznania. Územie v polovici 16. storočia násilne pripojil k Rusku Ivan Hrozný.
Na základe zákona o obmedzenej autonómii by mali zisky z ťažby ropy prúdiť do kasy federálnej aj republikovej vlády. Odporcovia zákona argumentujú, že udelenie obmedzenej autonómie len posilní separatistické snahy v regióne. "Je to vážna chyba, ktorá skôr či neskôr bude viesť k separatizmu," vyhlásil po hlasovaní v Štátnej dume Alexej Mitrofanov, poslanec z ultranacionalistickej Liberálnodemokratickej strany Ruska.