Kvarteto pre Blízky východ víta dohodu dosiahnutú medzi palestínskymi frakciami o vytvorení palestínskej vlády národnej jednoty.
Ako dnes uviedla hovorkyňa komisárky pre vonkajšie vzťahy Emma Udwinová, EÚ telefonicky konzultovala vývoj na palestínskych územiach s predstaviteľmi ostatných členov kvarteta - ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a šéfkou americkej diplomacie Condoleezzou Riceovou.
Kvarteto podľa Udwinovej verí, že dosiahnutý pokrok pomôže zastaviť násilie a zhoduje sa na tom, že potrebuje čas na preštudovanie podrobností dohody predtým, než by pristúpilo k zrušeniu medzinárodného embarga voči palestínskej vláde. Finančnú pomoc palestínskemu kabinetu predstavujúcu 800 miliónov eur ročne medzinárodné spoločenstvo zastavilo po tom, ako sa na základe výsledkov volieb dostalo minulý rok k moci hnutie Hamas. Na palestínske územia sa však dostáva pomoc vo výške 700 miliónov eur pre palestínske obyvateľstvo prostredníctvom tzv. medzinárodného finančného mechanizmu.
Zrušeniu embarga musí podľa Bruselu predchádzať ubezpečenie, že dosiahnutá dohoda spĺňa všetky požiadavky kladené na Hamas zo strany medzinárodného spoločenstva. EÚ chce takisto najprv vedieť, kto obsadí jednotlivé posty v kabinete.
Hovorkyňa vysokého predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu predtým uviedla, že Solana sa na dohodu pozerá pozitívne, no opatrne. Nemecké predsedníctvo v EÚ dosiahnutie dohody takisto víta a verí, že sa tým skončia krvavé zrážky medzi palestínskymi frakciami.
"Pozorne si spolu s našimi partnermi preštudujeme dohodu. Naše očakávania od palestínskej strany sú jasné - musí sa skončiť násilie voči Izraelu a musí pokračovať dialóg s izraelskou vládou začatý palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Základom pritom zostávajú všetky doteraz dosiahnuté dohody medzi Palestínčanmi a Izraelom vrátane cestovnej mapy. Očakávame od všetkých strán, že sa zaviažu k vzájomnému uznaniu a k riešeniu v podobe mierového spolunažívania dvoch štátov," uviedol nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
Dohodu o vytvorení palestínskej vlády národnej jednoty a rozdelení ministerských postov podpísali vo štvrtok v Mekke vedúci predstavitelia palestínskych skupín Hamas a Fatah. Zostavením novej vlády poveril Abbás doterajšieho premiéra Ismaíla Haníju. Podľa dohody by mal post predsedu vlády aj v budúcnosti obsadiť Hamas, a dostane tiež šesť ďalších ministerstiev. Päť ministerstiev obsadia nezávislí kandidáti, z radov Fatahu by malo byť šesť ministrov.
Najnovším vývojom na Blízkom východe sa budú v pondelok zaoberať v Bruseli ministri zahraničných vecí na zasadnutí Rady EÚ pre vonkajšie vzťahy.
USA reagovali opatrne
Biely dom dnes reagoval s opatrnosťou na dohodu, ktorú podpísali hlavné palestínske hnutia Hamas a Fatah s cieľom vytvoriť vládu národnej jednoty a ukončiť vzájomné boje svojich členov a stúpencov.
"Dohodu sme nevideli a je dôležité, aby sme dostali určitý čas na jej preskúmanie, najmä jej detailov," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová. USA oceňujú sprostredkujúcu úlohu, ktorú pri dosiahnutí dohody podpísanej v Mekke zohrala Saudská Arábia. Privítajú tiež akýkoľvek pokles násilia na palestínskych územiach v dôsledku dohody.
"Násilie jednoznačne neslúžilo nikomu. V skutočnosti slúžilo len na zabitie mnohých nevinných ľudí. Dúfame, že úbytok násilia vydrží. A potom, keď budeme mať príležitosť pozrieť sa na dohodu detailnejšie, budeme môcť k tomu povedať viac," dodala Perinová.