Sevilla 9. februára (TASR) - Stretnutie ministrov obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie, ktoré sa dnes končí v španielskej Seville, sa nieslo v znamení rozdielnych pohľadov na ďalší postup NATO v Afganistane. Aliancia však roztržku nepripúšťa.
Predstavitelia NATO sa v závere summitu snažili nepripisovať veľký význam názorovým rozdielom medzi členskými krajinami, ktoré sa prejavili v súvislosti s požiadavkou velenia NATO a USA na vyslanie ďalších 2500 vojakov do Afganistanu.
Pochybnosti o pláne, ktorý vo štvrtok prezentoval americký generál Bantz J. Craddock, nový hlavný veliteľ spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie v Európe, vyjadrilo najmä Nemecko a Francúzsko.
Britský minister obrany Des Browne je napriek tomu presvedčený, že členské krajiny aliancie poskytnú ďalšie sily pre výbušné južné a východné regióny, aby aliancia mohla čeliť ohlásenej jarnej ofenzíve Talibanu.
Viacerí členovia NATO sa k požiadavke vyslania ďalších vojakov postavili zdržanlivo, niektoré krajiny odmietli navýšiť počty svojich vojakov. Neochotu prejavilo Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Turecko.
"Keď boli Rusi v Afganistane, mali tam 100.000 vojakov a nevyhrali," povedal nemecký minister obrany Franz Josef Jung. Francúzska ministerka obrany Michele Alliotová-Marieová v tejto súvislosti uviedla, že Francúzsko potrebuje viac podrobností o potrebe ďalších jednotiek.
Americký minister obrany Robert Gates, ktorý sa stretnutia ministrov NATO zúčastnil po prvý raz od nástupu do funkcie, tiež znižoval význam názorových rozdielov medzi členmi aliancie a ocenil príspevok európskych členov, vrátane Nemecka a Španielska.
Stretnutie v Seville poznačilo aj rázne stanovisko Ruska, ktoré nesúhlasí s výstavbou systému protivzdušnej obrany v Česku a Poľsku. "Stačí jeden pohľad na glóbus, aby človek vedel, že to nesedí," povedal ruský minister obrany Sergej Ivanov na margo raketovej hrozby zo strany Iránu a Severnej Kórei, ktorou USA argumentujú.