San Francisco 9. februára (TASR) - Metódy asistovaného počatia mierne zvyšujú riziko vrodených defektov u detí, celkové nebezpečenstvo však zostáva pomerne nízke. Vyplýva to z rozsiahlej odbornej štúdie, ktorú dnes zverejnili kanadskí experti.
Predmetom štúdie bolo viac ako 61.000 detí, ktoré sa narodili v oblasti kanadského Ontaria v roku 2005. Išlo o najväčšiu vedeckú prácu s týmto zameraním vôbec v rámci celej Severnej Ameriky.
Skúmaná vzorka zahŕňala aj takmer 1400 novorodencov, ktorých matky sa rozhodli pre asistované počatie. U takmer troch percent detí z tejto skupiny boli zaznamenané vrodené defekty, zatiaľ čo u ich prirodzene počatých rovesníkov to boli len dve percentá. Celkovo to znamená o 58 percent väčšie riziko, že sa dieťa narodí s nejakou vrodenou poruchou.
Najväčšie rozdiely vedci pozorovali vo výskyte gastrointestinálnych komplikácií. Novorodenci, počatí metódou asistovaného oplodnenia, mali takmer deväťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť vrodeným defektom tohto charakteru.
V oblasti kardiovaskulárnych ochorení sa riziko zvyšuje viac ako dvojnásobne. Oproti prirodzeným tehotenstvám sa mierne zvyšuje aj nebezpečenstvo deformácie končatín.
"Podstatné a upokojujúce je, že celkové riziko zostáva stále nízke - len menej ako tri percentá všetkých pôrodov," vysvetľuje jeden z autorov štúdie, doktor Mark Walter z University of Ottawa.
Nebezpečenstvo výskytu vrodených postihnutí pritom stúpa priamo úmerne s komplexnosťou reprodukčnej asistencie: od nízkeho rizika pri podávaní liekov na stimuláciu ženských vaječníkov až po najvyššie pri laboratórnom oplodnení vajíčok. Pravdepodobnosť defektov sa zvyšuje aj s množstvom naraz implantovaných embryí.
Prostredníctvom metód asistovaného rodičovstva sa na celom svete narodilo už vyše milióna detí.
2 rsc dem