Washington 8. februára (TASR) - Spojené štáty nemajú v pláne a jeho vláda neuvažuje o vojenskom útoku na Irán. Uviedli to dnes americkí činitelia v reakcii na varovanie iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího, podľa ktorého by americký útok na jeho krajinu nasledovali odvetné údery proti záujmom USA po celom svete.
"Z času na čas robia takéto vyhrážky. Nemáme v úmysle zaútočiť na Irán," povedal americký minister obrany Robert Gates po rokovaniach s partnermi z krajín NATO v Španielsku.
"Ja som to povedal, minister obrany to povedal, prezident to povedal: Nejdeme vpadnúť do Iránu," uviedol hovorca Bieleho domu Tony Snow. Chameneí podľa neho vyhlasuje "domnienky o niečom, o čom sa ani neuvažuje".
V čase rastúceho napätia s Washingtonom tiež iránske elitné Revolučné gardy v stredu a dnes uskutočnili vojenské cvičenia v Perzskom zálive. Podľa svojho veliteľa v ich rámci otestovali raketu schopnú zasiahnuť a potopiť "veľké vojenské plavidlá". Biely dom uviedol, že skúšku nevníma ako priame ohrozenie amerických lodí.
Washington odmieta jednoznačne vylúčiť možnosť vojenského zásahu proti Iránu v súvislosti s jeho spornými nukleárnymi aktivitami. Americkí predstavitelia vrátane prezidenta Georgea W. Busha však tvrdia, že útok proti islamskej republike nie je v pláne, aj keď USA posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Perzskom zálive, kam smeruje ich druhá lietadlová loď.
V snahe vyvinúť tlak na iránsku vládu Bush tiež nariadil americkým vojakom, aby zakročili proti Iráncom podozrivým z podpory irackých militantov. Teherán dôrazne popiera obvinenia z podnecovania násilností v susednom Iraku, ako aj vývoja jadrových zbraní.