Washington 7. februára (TASR) - Hackeri v utorok nakrátko premohli najmenej tri z 13 počítačov, ktoré riadia premávku na globálnom internete. Išlo o jeden z najvážnejších útokov proti internetu od roku 2002.
Podľa expertov nezvyčajne silné útoky trvali do 12 hodín, väčšina užívateľov počítačov ich však nezaregistrovalo, čo svedčí o odolnosti siete. Počítačoví vedci po celom svete sa v zákulisí horlivo pracovali na tom, aby zvládli obrovské objemy dát, ktoré hrozili zahltením niektorých z najdôležitejších spojovacích liniek internetu.
Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť potvrdilo, že sleduje "abnormálne" aktivity na internete. Vo vyhlásení ale dodalo, že zatiaľ neexistujú žiadne vierohodné spravodajské informácie o bezprostrednej hrozbe pre USA alebo počítačové systémy v krajine.
Motív útokov nie je jasný, povedal Duane Wessels, výskumník z Cooperative Association for Internet Data Analysis v San Diegu. "Možno sa chceli ukázať, alebo len uškodiť; nezdá sa, že išlo o vydieranie, alebo niečo podobné," povedal.
Iní experti uviedli, že hackerom sa zrejme podarilo zamaskovať svoj pôvod, obrovské objemy darebáckych dát však vystopovali do Južnej Kórey.
Zdá sa, že terčom útokov bola spoločnosť UltraDNS, ktorá prevádzkuje servery riadiace spojenia s webovými stránkami s koncovkou "org" a niektorými inými.
Medzi "koreňovými" servermi, na ktoré zaútočili, boli aj zariadenia prevádzkované americkým ministerstvom obrany a hlavným orgánom pre dozor nad internetom.
John Crain, vedúci technického oddelenia spoločnosti Internet Corp. for Assigned Names and Numbers povedal, že útok pokračuje, rovnako aj pátranie po jeho pôvodcoch.
"Nemyslím si, že niekto má úplný prehľad" o tom, čo sa deje. "Skúmame dáta," povedal.
Podľa Craina utorkový útok bol menej vážny ako útoky proti rovnakým 13 koreňovým serverom z októbra 2002, keďže technologické inovácie z ostatných rokov rozdelili ich zaťaženie na iné počítače po celom svete.