Novým hitom izraelskej spoločenskej smotánky, ale aj šesťročných prvákov sú amen párty.
Hoci niektoré komunity ortodoxných Židov sa na nich „zabávajú“ už takmer 40 rokov, sekulárni Izraelčania ich spoznali až teraz a milujú ich. Amen párty sú duchárske, netradičné a trendy. Je pri nich zábava a ešte sa vám aj splnia najtajnejšie túžby. Aspoň tak to tvrdia tí, čo sa na nich zúčastnili.
Podstata amen párty spočíva v tom, aby čo najviac ľudí a čo najhlasnejšie zvolalo slovo amen potom, čo niektorý z účastníkov večierka prednesie svoju prosbu alebo žiadosť o požehnanie. Sila mnohých hlasov a prítomnosť veľkého množstva duší udajne spôsobí, že prosby sa splnia a žiadosti o požehnania budú vypočuté. Ľudia zväčšia prosia o zdravie, šťastie pre svoje deti, úspech v obchode, lásku či koniec násilia.
Izraelský denník Jediot Achronot napísal, že amen párty sa rozmohli hlavne počas minuloročnej vojny s Hizballáhom, keď bolo veľa ľudí vystrašených a bezmocných. Pokračujú však doteraz a príbehy o tom, čo všetko sa ľuďom po nich vyplnilo, sa len kopia. Šikovní vydavatelia pochopili, že príbehy o splnených želaniach majú ľudia radi, a tak začali s vydávaním kníh na túto tému.
Existujú dokonca aj detské verzie kníh príbehov z amen párty. Deti si tiež na narodeniny viac ako oslavy v pyžamách, klaunov či posedenie v reštauráciách rýchleho občerstvenia, želajú amen párty. Vyslovujú na nich typicky detské priania a najviac sa im páči, keď spoločne kričia amen.
Tradícia amen párty siaha do 60. rokov minulého storočia. Vtedy podľa legendy jeden zo slávnych rabínov zvolal všetkých susedov zo svojho domu a spolu prosili o zdravie detí. V dome totiž krátko po sebe záhadne zomreli dve malé deti. Ľudia hovorili svoje prosby a nakoniec silno zvolali amen. Odvtedy vraj v dome už žiadne dieťa nezomrelo. Tovi Baronová, ktorá sa živí organizovaním amen párty tvrdí, že ona sama je príkladom, ako to funguje. Jediot Achronot povedala, že sa dlho nevedela vydať. Na svojej prvej amen párty preto prosila hlavne o muža. A o pár mesiacov sa vydávala. „Každá generácia musí mať niečo malé, čomu by verila.“
Autor: Tel Aviv