SME

Gréco, múza parížskej bohémy

Bulvár Saint Germaindes Prés so svojimi zafajčenými kaviarňami, barmi a kabaretmi, sa stal stredobodom povojnovej parížskej bohémy. Intelektuálom a umelcom tam vládla jedinámúza – Juliette Gréco.

Bulvár Saint Germaindes Prés so svojimi zafajčenými kaviarňami, barmi a kabaretmi, sa stal stredobodom povojnovej parížskej bohémy. Intelektuálom a umelcom tam vládla jedinámúza – Juliette Gréco.

Tu vládli intelektuáli a umelci na čele s Jeanom-Paulom Sartrom, Jeanom Cocteauom, Simone de Beauvoirovou či Borisom Vianom. Tu sa sútredil vtedajší umelecký svet. A nad tým všetkým znel hlas ich čierno odetej múzy – mladej, provokujúcej, slobodnej a zmyselnej Juliette Gréco.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej hlas doteraz znie miliónmi básní

SkryťVypnúť reklamu

Časy „novej bohémy“ sú dávno preč, ale slávna šanso­niérka a herečka Gréco, ktorá sa dnes dožíva 80 rokov, je stále šarmantná a stále koncertuje. Viac než polstoročie staré udalosti jej v pamäti zostali nedotknuté: „Minulosť je pre mňa prítomnosť. Pokiaľ niekoho nemám rada, akonáhle mi zmizne z očí, zabudnem naňho. Ale keď niekoho milujem, zostáva vo mne navždy,“ hovorí umelkyňa, o ktorej Sartre napísal, že jej hlas má v sebe milióny básní.

Akoby pre ňu vek nebol prekážkou, Gréco v novom tisícročí zažíva úspech až nečakaný. Po zdravotných problémoch na konci mája 2001 síce trochu obmedzila koncertný program, no v lete už spievala na turné v Kanade. V roku 2003 vydala album, kde nechala vyniknúť nových autorov, nezabudla však ani na drahých zosnulých textárov, ako boli Serga Gainsbourg či Louis Aragon. V roku 2004 excelovala v parížskej Olympii a vlani v decembri sa objavila jej nová platňa cover verziou piesní, ktoré výnimočne neboli písané priamo pre ňu.

SkryťVypnúť reklamu

Na pódiu od detstva

Juliette Gréco sa narodila 7. februára 1927 v Montpellier na juhu Francúzska, detstvo však so sestrou prežila u prarodičov v Bordeaux. Ligotavý svet módy a umenia začala objavovať až v Paríži; od roku 1937 tancovala v zbore parížskej opery. Počas vojny ju zatklo gestapo, ale na rozdiel od matky a sestry ju nakoniec po pár dňoch prepustili. Vtedy sa mladej Julietty ujala herečka a pedagogička Helena Duková, vďaka nej našla cestu do Saint Germain des Prés, na hranie divadla i krásu francúzštiny.

Po skončení vojny – ako Gréco sama hovorí – hlavne žila. Verejný spevácky debut mala až v roku 1949 v klube Le Boeuf sur le Toit: „Predo mnou v sále sedeli všetci, ktorí v tom čase v Paríži niečo znamenali. Jean Cocteau, Sartre, Simone de Beau­voire,... Mala som veľkú trému.“ V rovnakom čase prežila „zázrak lásky“ s trumpetistom Milesom Davisom, i keď on nevedel po francúzsky a ona po anglicky.

SkryťVypnúť reklamu

Šansónová kráľovná existencionalistov

Prvé texty pre Gréco vytvorili samotný Sartre a Raymond Que­neau, čo bola nevídaná vec. Speváčka dokázala jedinečne interpretovať zhudobnené básne Jacquesa Préverta, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa či Serga Gainsbourga. Už jej debutový singel Je suis comme je suis (1951) s Prévertovým textom a hudbou Josepha Kosmu sa stal obrovským hitom; v roku 1954 triumfovala v legendárnej Olympii. „Kráľovná existencio­nalistov“ ovládla Francúzsko a šansón takmer s úspechom vyviezla i do sveta. „Spievala som po francúzsky a ľudia mi rozu­meli,“ spomínala v nedávnom rozhovore.

Očarila Hollywood, Prahu aj Chile

Paralelne si Gréco budovala i hereckú kariéru, keď veľký úspech zaznamenala v Cocteau­ovej snímke Orfeus (1949). V 50. a začiatkom 60. rokov sa presadila aj v Hollywoode, kde okúzlila okrem iného mocného šéfa štúdia 20th Century-Fox Darryla Zanucka. Kým sa vrátila za svojou hlavnou láskou – šansónom – späť do Francúzska, pracovala napríklad s Johnom Hustonom alebo Orsonom Wellesom. Na konte má Gréco viac než 30 snímok.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie desaťročie – to sú nové nahrávky, nespočetné turné a koncerty, ale tiež ústupy zo slávy a niekoľko comebackov. V decembri 1975 oslnila „dáma v čiernom“ pražskú Lucernu, v roku 1981 na pódiu v Chile urazila Pinochetovu vojenskú diktatúru spevom zakázaných piesní: „Vošla som na scénu trium­fálne a vyšla som za mŕtveho ticha.“ Späť do „svetiel rámp“ ju vrátila autobiografia Jujuba (1982) aj úspešné štúdio­vé album (1993) s brazílskymi hviezdami Caetanom Velosom a Joaom Boskom.

Svoju kariéru považuje trikrát vydatá Gréco (herci Philippe Lemaire, Michel Piccoli a hudobník Gérard Jouannest) za dlhú cestu plnú drobných krôčikov, nadšenia i sklamania. „Je to život plný práce. Je to celý život...,“ hovorí stelesnenie francúzskeho šansónu, hoci zatiaľ márne čaká na dôstojného pokračovateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Vošla som na scénu triumfálne a vyšla som za mŕtveho ticha.

Francúzska šansoniérka Juliette Gréco o spievaní zakázaných piesní.

Autor: Pavel Pokorný, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 399
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 001
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 693
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 273
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 094
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 655
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 640
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Komety Brno Kamil Pokorný s dojímavým odkazom.

Kometa Brno oslavuje zisk titulu v českej hokejovej extralige.


Martin Turčin
Gianluigi Donnarumma.

Donnarumma pôsobí ako muž bez nervov.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Sprava Michal Ďuriš a kapitán Martin Mikovič sa tešia z gólu počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Tréner Spartaka očakáva v Dunajskej Strede domácu atmosféru.


SkryťZatvoriť reklamu