TOKIO 4. februára (SITA/AFP) - Severná Kórea žiada viac ako 500 tisíc ton ropy ročne za zastavenie činnosti jadrového reaktora produkujúceho plutónium.
Píše o tom v nedeľu vplyvný japonský denník Asahi Šimbun. Vysokopostavení severokórejskí zástupcovia, vrátane jadrového vyjednávača Kima Kje-Gwana, to podľa novín minulý týždeň navrhli na stretnutí s dvoma americkými nukleárnymi expertmi, bývalým úradníkom ministerstva zahraničných vecí Joelom Wittom a predsedom Inštitútu pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť Davidom Albrightom.
Severokórejčania na schôdzke s americkými expertmi, ktorí boli v Pchjongjangu päť dní od 30. januára, vyhlásili, že zastavia činnosť reaktora v Jongbjone, ak krajina dostane viac ako pol milióna ton ropy ročne alebo ekvivalentnú hodnotu energetickej pomoci, píše Asahi. Obaja Američania sa po návšteve stretli s reportérom japonského denníka na letisku v Pekingu.
Americký jadrový vyjednávač Christopher Hill pre japonskú rozhlasovú sieť NHK v juhokórejskom Soule povedal, že "môžeme hovoriť o energetickej pomoci, ale čo to je nutné prediskutovať a vyriešiť, je pohnúť sa ďalej v realizácii denuklearizácie." Japonská tlačová agentúra Kjódo, ktorá citovala nemenované vládne zdroje, uviedla, že Japonsko sa rozhodlo odmietnuť potravinovú a energetickú pomoc Kórejskej ľudovo-demokratickej republike (KĽDR) bez záruky vyriešenia záležitosti únosov japonských občanov, aj keby sa na šesťstranných rozhovoroch o severokórejskej jadrovej otázke podarilo dosiahnuť zásadný pokrok.
KĽDR priznala v roku 2002, že agenti Pchjongjangu uniesli 13 Japoncov v 70. a 80. rokoch minulého storočia, aby trénovali severokórejských špiónov. Do Japonska potom vydali piatich z nich aj s rodinami a vyhlásili, že ostatní ôsmi zomreli. Japonsko sa však domnieva, že stále žijú a tiež verí, že unesených bolo viac japonských občanov, o nich však Pchjongjang mlčí, pretože vedia príliš mnoho tajomstiev. Multilaterálne rokovania o odzbrojení majú pokračovať 8. februára v Pekingu.