PARÍŽ 3. februára (SITA/AFP) - Francúzsky prezident Jacques Chirac v sobotu vyzval na vytvorenie novej, vplyvnej agentúry OSN pre životné prostredie a na zaradenie bezpečného a chráneného prostredia medzi základné ľudské práva. V prejave na konferencii v Paríži, deň po tom, čo Medzivládny panel o klimatických zmenách (IPCC) vydal alarmujúcu správu o globálnom otepľovaní Chirac povedal, že návrh na nahradenie existujúceho Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) má podporu 46 krajín. "Vyzývame na transformáciu UNEP na skutočnú medzinárodnú organizáciu na spôsob Svetovej zdravotníckej organizácie, do ktorej budú patriť všetky krajiny," povedal francúzsky prezident.
Medzi odporcami Chiracovho návrhu sú napríklad USA, Rusko, Čína, India a Brazília. Aj niektoré mimovládne organizácie vyslovili pochybnosti, či by bolo ďalšie nákladné nadnárodné teleso riešením svetových problémov.
UNEP so sídlom v Nairobi vznikol v roku 1972 s cieľom zvýšiť ochranu životného prostredia. Chirac a ďalší predstavitelia zdieľajú názor, že jeho postavenie je nedostatočné na to, aby sa dokázal vyrovnávať s narastajúcimi problémami spojenými s globálnym otepľovaním. Chirac v sobotu vyzval aj na novú "svetovú deklaráciu environmentálnych práv a povinností", ktoré by garantovali "nové ľudské právo - právo na bezpečné a chránené životné prostredie." Chirac povedal, že prvé stretnutie skupiny 46 národov, ktoré presadzujú novú environmentálnu organizáciu sa bude konať v Maroku. V tejto skupine štátov sa nachádza väčšina európskych národov, štáty severnej Afriky, niektoré juhoamerické krajiny ako napríklad Čile a Ekvádor a niektoré spomedzi najchudobnejších krajín sveta ako Kambodža a Burkina Faso.
Dvojdňového stretnutia pod názvom "Občania Zeme" sa v Paríži zúčastnilo okolo 200 delegátov a jeho konanie sa časovo zhodovalo s konferenciou IPCC v Paríži. Dlhoočakávaná správa, ktorú IPCC vydalo hovorí, že globálne otepľovanie je "jednoznačné" a je "veľmi pravdepodobne" spôsobené ľudskou činnosťou a bude "pokračovať po stáročia", čo sú pochmúrnejšie zistenia oproti poslednej správe z roku 2001. "Ak posledná správa IPCC bola výzvou na zobudenie sa, táto je hučiacou sirénou," uviedla Stephanie Tunmorová z organizácie Greenpeace.