BELEHRAD 3. februára (SITA/AFP) - Plán medzinárodného spoločenstva pre budúcnosť srbskej provincie Kosovo, ktorý prišiel v piatok do Belehradu predstaviť splnomocnenec OSN pre túto otázku, bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari, síce nehovorí otvorene o nezávislosti Kosova, no toto riešenie je v ňom obsiahnuté medzi riadkami. Zhoduje sa na tom väčšina srbských médií. "Nezávislosť je skrytá v detailoch," píše mienkotvorný belehradský denník Politika vo svojom sobotňajšom vydaní. Viacero denníkov zhodne píše, že Ahtisaariho plán je prvým krokom medzinárodného spoločenstva k nanúteniu nezávislosti pre Kosovo, čím by Srbsko stratilo osminu svojho územia.
"Srbsko odmieta Ahtisaariho plán," píše na titulnej strane palcovými titulkami denník Blic. Srbskí predstavitelia naprieč politickým spektrom plán už v piatok jednoznačne odmietli. "V dokumente, ktorý predložili, je skrytá nezávislosť pre Kosovo," píše sa v článku na titulnej strane Blicu. Najúdernejší titulok zvolil bulvárny denník Kurir: "Zbohom, Kosovo!". Na druhej strane vytlačil fotografiu Ahtisaariho s popiskou: "Berte alebo nechajte tak!". Aj ďalší denník, Press, podporuje takmer jednotný postoj srbských politikov: "Nevzdávame to!".
O Ahtisaariho pláne budú v pondelok rokovať predsedovia všetkých politických strán, ktoré sa v januárových voľbách dostali do srbského parlamentu. Stretnutie v sobotu zvolal srbský prezident Boris Tadič. Nielen srbský premiér Vojislav Koštunica, ktorý je známy nacionalistickými postojmi, ale aj prozápadný prezident Tadič už v piatok po rokovaní s Ahtisaarim jeho návrh odmietli. Podľa Tadiča plán "otvára cestu k nezávislosti" Kosova, ktoré Srbsko považuje za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. "Povedal som pánovi Ahtisaarimu, že ja ako prezident nikdy nebudem akceptovať nezávislosť Kosova," vyhlásil srbský prezident. Odmietavé stanovisko k nezávislosti Kosova majú všetky srbské parlamentné strany. Pripúšťa ju len liberálna koalícia, ktorá sa stala najslabším parlamentným subjektom.
Ahtisaariho plán nehovorí o samostatnosti tejto provincie, no priznáva jej právo mať vlastnú ústavu, byť členom medzinárodných organizácií či uzatvárať medzinárodné zmluvy. V návrhu sa píše o "medzinárodne kontrolovanej štátnosti Kosova". Plán vyzýva na vytvorenie "multietnického Kosova, ktoré si bude samé vládnuť demokraticky a podľa zákona". Zdôrazňuje nutnosť ochrany práv jednotlivých komunít Kosova a ich členov, nevyhnutnosť decentralizácie vlády a taktiež ochrany kultúrneho a náboženského dedičstva.