WASHINGTON 2. februára (SITA/AP/AFP) - Ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Condoleezza Riceová v piatok vyhlásila, že rozhovory o mieri na Blízkom východe by mali pokračovať napriek novej vlne násilia medzi palestínskymi frakciami. "Hovoriť o časovom pláne nepomáha, pomáha však hovoriť o záväzku," povedala po strategickej schôdzke predstaviteľov takzvaného blízkovýchodného kvarteta vo Washingtone. Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď násilné zrážky medzi militantmi palestínskeho vládneho hnutia Hamas a bezpečnostnými silami hnutia Fatah vyvolávajú nové obavy z vypuknutia občianskej vojny. Počas prvého roku vlády Hamasu si vnútorné násilie vyžiadalo vyše 100 obetí.
Napriek násiliu "jednoducho nie je dôvod vyhýbať sa téme, ako sa dopracovať k Palestínskemu štátu", uviedla Riceová po stretnutí so zástupcami Európskej únie, Ruska a Organizácie Spojených národov. Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova by mohla mať v izraelsko-palestínskom mierovom procese konštruktívnu úlohu Sýria. Riceová však návrhom nebola príliš nadšená. "Dúfam, že (Sýria) sa naozaj bude snažiť a zohrá skôr pozitívnu ako negatívnu úlohu," povedala pred novinármi. Americká vláda odmieta rozšíriť diplomatické vzťahy so Sýriou, keďže krajinu obviňuje z podporovania radikálnych organizácií v Libanone a Palestíne.
"Kvartet potvrdil nadradenosť cestovnej mapy a privítal snahu USA urýchliť vývoj," vyhlásil po stretnutí generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, pričom ocenil prístup Washingtonu k trojfázovému mierovému plánu z roku 2003. Zoskupenie na piatkovej schôdzke vyjadrilo znepokojenie nad pokračujúcim násilím na palestínskych územiach a opätovne potvrdilo ekonomický a diplomatický bojkot palestínskej vlády na čele s hnutím Hamas.