Washington 2. februára (TASR) - Hlavné prejavy násilia v Iraku možno charakterizovať termínom "občianska vojna", ktorý sa predstavitelia americkej vlády až doteraz bránili používať. Uvádza sa to v novej správe špionážnych služieb USA, ktorú dnes odtajní úrad šéfa amerických tajných služieb Johna Negroponteho.
V správe sa ďalej uvádza, že nová stratégia prezidenta Georgea W. Busha na zvládnutie násilia v Iraku musí priniesť pokrok v priebehu najbližších 12 až 18 mesiacov, inak hrozí ďalšie zhoršovanie situácie.
"Spravodajské kruhy dospeli k názoru, že termín 'občianska vojna' celkom nevystihuje zložitosť irackého konfliktu," uvádza sa správe s názvom The National Intelligence Estimate (NIE), ktorej pasáže získala tlačová agentúra Reuters. "Napriek tomu pojem vystihuje hlavné prvky irackého konfliktu."
Vojna v Iraku, ktorú Bushova vláda odôvodnila chybnými špionážnymi informáciami, podľa ktorých krajina vlastnila zbrane hromadného ničenia, pripravila v novembrových voľbách prezidentových republikánov o kontrolu v Kongrese.
Senát, v súčasnosti ovládaný demokratmi, pripravuje návrh na odmietnutie Bushovho rozhodnutia poslať do Iraku ďalších 21.500 vojakov ako súčasti jeho nového plánu na potlačenie násilia. Na tvorbe návrhu sa podieľajú zákonodarcovia z oboch politických strán.
Nová analýza tajných služieb odhaduje, že násilie medzi sunnitmi a šiitmi podnietila prehlbujúca sa polarizácia v rámci irackej spoločnosti, zhoršila ju však aj pretrvávajúca nedôslednosť bezpečnostných síl a vlády premiéra Núrího al-Malíkího.
"Kým nenastane viditeľné zlepšenie v úsilí zvrátiť situáciu v Iraku, v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch sa podľa našich odhadov bude zhoršovať celková bezpečnostná situácia takou rýchlosťou, ako v druhej polovici roka 2006," uvádza sa v 90-stranovom dokumente.
V správe sa takisto hovorí, že na iracké bezpečnostné sily bude vyvíjaný nátlak, aby prevzali zodpovednosť za bezpečnosť v krajine a aby uskutočňovali aj nezávislé zásahy proti šiitským milíciám.