PARÍŽ 2. februára (SITA/AP) - V Paríži vyvrcholila konferencia, ktorá v novej správe o klimatických zmenách varovala vlády štátov a celé ľudstvo, že musí okamžite začať konať a prestať sa vyhýbať nutným drastickým a rýchlym zmenám. "Sme na prahu nezvratnosti," vyhlásil francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý vyzval na ekonomickú a politickú "revolúciu" na záchranu planéty. "Kým klimatické zmeny bežia ako zajac, svetová politika sa vlečie ako slimák, buď zvýšime rýchlosť, alebo riskujeme katastrofu," povedal taliansky minister životného prostredia Alfonso Pecoraro Scanio.
Aktivisti a vlády vyvíjajú tlak na priemyselné štáty, niektorí zdôraznili hlavne Spojené štáty, aby zásadne znížili emisie skleníkových plynov. Podľa viacerých účastníkov konferencie nejde len o hrozbu pre životné prostredie, ale aj o medzinárodný mier a rozvoj. Zazneli aj výzvy na naliehavé rokovania na vytvorenie novej celosvetovej dohody na zastavenie globálneho otepľovania. Taliansky minister vyzval na globálnu daň na uhlíkové emisie a "silnú" organizáciu pre životné prostredie v rámci OSN.
Juhoafrický minister pre záležitosti životného prostredia Marthinus van Schalkwyk uviedol, že neschopnosť konať by bola "neospravedlniteľná". Jeho indonézsky rezortný partner zdôraznil nutnosť "drastických krokov" na spomalenie rastúcich teplôt. "Teraz sme za kritickým prelomovým bodom v debate: ten, kto bude naďalej ignorovať hrozbu a jej príčiny, alebo bude prednášať prihlúple argumenty, a tak zdržovať a miasť, ten spôsobí najväčšie a nepredstaviteľné škody súčasným a budúcim generáciám," uviedol van Schalkwyk.
Dlhoočakávaná správa Medzivládneho panelu o klimatických zmenách (IPCC) hovorí, že globálne otepľovanie je "jednoznačné" a je "veľmi pravdepodobne" spôsobené ľudskou činnosťou a bude "pokračovať po stáročia", čo sú pochmúrnejšie zistenia oproti poslednej správe z roku 2001. "Ak posledná správa IPCC bola výzvou na zobudenie sa, táto je hučiacou sirénou," uviedla Stephanie Tunmorová z organizácie Greenpeace. "Dobrou správou je naše pochopenie systému ovzdušia, náš dosah sa značne zlepšil. Zlou správou je, že čím viac vieme, tým budúcnosť vyzerá neistejšie. Je to jasná výzva vládam, ale okno pre konanie sa rýchlo zatvára, " zdôraznila.