Brusel tak reaguje na dnes zverejnené zistenia expertov z Medzinárodného panelu o klimatických zmenách (IPCC), podľa ktorých sa priemerná globálna teplota zvýši do roku 2100 o ďalšie 1,8-4 stupne Celzia, ak sa neprijmú žiadne opatrenia na redukciu emisií skleníkových plynov. Počas uplynulého storočia nárast predstavoval 0,7 stupňa Celzia. Správa IPCC pritom jednoznačne konštatuje, že väčšinu z klimatických zmien za posledných 50 rokov zapríčinili aktivity ľudstva. Dokument potvrdzuje zistenia z predchádzajúcej správy z roku 2001, pre mnohé tvrdenia však poskytuje viac dôkazov.
Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas je zrýchľujúcim sa tempom a rozsahom klimatických zmien znepokojený. "Teraz je oveľa naliehavejšie ako kedykoľvek predtým, aby medzinárodné spoločenstvo začalo seriózne rokovania o dohode o zastavení globálneho otepľovania. Vyspelé krajiny musia do roku 2020 znížiť objem ich emisií o 30 percent v porovnaní s rokom 1990, tak ako navrhla Európska komisia minulý mesiac," vyhlásil Dimas.
Ako ďalej vyplýva zo správy IPCC o klimatických zmenách, je vysoko nepravdepodobné, že by ku globálnemu otepľovaniu dochádzalo len na základe prirodzenej variability klímy. Jedenásť doteraz najteplejších rokov sa pritom zaznamenalo počas uplynulých 12 rokov. Druhá polovica 20. storočia bola najteplejším obdobím na severnej pologuli za uplynulých 1300 rokov a v Európe sa za posledných sto rokov zvýšila teplota o jeden stupeň, čo je viac než je celosvetový priemer. Zatiaľ čo v rokoch 1963-2003 sa odhadovalo zvýšenie morskej hladiny o 18 centimetrov za storočie, v rokoch 1993-2003 došlo takmer k zdvojnásobeniu tohto údaju na 31 centimetrov.
Koncentrácia oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov v atmosfére naďalej stúpa z dôvodu vypúšťania emisií. Terajšia úroveň koncentrácie CO2 a metánu je najvyššia za posledných najmenej 650.000 rokov. Najnovšie zistenia tiež naznačujú, že rastliny a pôda s globálnym otepľovaním absorbujú menej CO2, čím zostane v atmosfére väčšia časť CO2 a rozsah klimatických zmien spôsobených emisiami bude väčší než sa pôvodne predpokladalo.
Rovnako dochádza častejšie k extrémnym výkyvom počasia a zmenám regionálnych klimatických modelov. Vlny horúčav a ďalšie extrémy, silné búrky a intenzívne zrážky sú podľa správy zapríčinené klimatickými zmenami spôsobenými ľudskými aktivitami.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed