Berlín 2. februára (TASR) - Nemecký parlament schválil dnes novú reformu zdravotníckeho systému. Ide o jeden z najdôležitejších reformných projektov súčasnej veľkej koalície kresťanských strán a sociálnych demokratov.
Reforma sa týka tak verejných, ako aj súkromných zdravotných poisťovní. V Nemecku je v zdravotníckych poisťovniach povinne poistených približne 70,3 milióna obyvateľov, keďže ich ročný plat nepresahuje čiastku 42.750 eur (1,5 mil. Sk). Osoby s vyšším príjmom sa môžu nechať poistiť v súkromných zdravotných poisťovniach. Túto formu poistenia využíva v súčasnosti okolo 8,4 milióna obyvateľov Nemecka.
Schváleniu reformy predchádzala búrlivá diskusia poslancov.
Za reformu hlasovalo 378 poslancov, 207 bolo proti, osem sa hlasovania zdržalo.
Spolková ministerka zdravotníctva Ulla Schmidtová vidí hlavný prínos nového systému vo zvýšení transparentnosti a efektívnosti. Podľa nových pravidiel by mala mať prednosť prevencia pred liečbou a rehabilitácia pred opatrovaním. Malo by sa taktiež stať samozrejmosťou, aby sa každé euro v spoločnom fonde využilo "cielene".
Opozícia reformu ostro kritizovala. Predstaviteľ ľavice Georg Gysi ju označil za antisociálnu, predseda liberálnej FDP Guido Westerwelle hovoril o návrate k plánovanému hospodárstvu a raste byrokracie. Podľa líderky Zelených Renate Künastovej nejde o reformu, ale o tragikomédiu.
Nové pravidlá majú zabezpečiť, aby každý poistenec dostal potrebnú lekársku starostlivosť zodpovedajúcu aktuálnemu štandardu. Novým prvkom zdravotného poistenia v Nemecku bude vytvorenie fondu, do ktorého budú plynúť príspevky tak od zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Do fondu bude prispievať aj štát, ktorý ho v budúcom roku podporí sumou 2,5 miliárd eur. Postupne sa štátny príspevok zvýši na 14 miliárd eur ročne. Pravidlá financovania týchto peňazí sa dohodnú neskôr.
Pokiaľ by verejné poisťovne s objemom finančných prostriedkov nevystačili, môžu zvýšiť odvody od poistencov - maximálne však o jedno percento z pôvodného príspevku. Pokiaľ by poisťovňa toto pravidlo nedodržala, môže poistenec okamžite zmeniť poisťovňu.
Spoločný fond má vzniknúť do roku 2009. Dovtedy sa musia verejné zdravotné poisťovne zbaviť svojich dlžôb z minulosti.
Reforma sa týka aj súkromných poisťovní, ktoré nepracujú na princípe solidarity, ale výlučne na čisto ekonomickej báze a poistné určujú na základe zdravotných rizík poistenca. Súkromné zdravotné poisťovne budú musieť vytvoriť takzvanú základnú tarifu, ktorá bude obsahovať také isté výkony, aké majú verejné poisťovne. Do tohto základného poistenia musia poisťovne bez skúmania zdravotného stavu zobrať všetky osoby, ktoré boli u nich poistené už v minulosti. Za sociálne slabších poistencov budú poisťovne dostávať príplatky od štátu. Nové pravidlá taktiež uľahčia výmenu súkromnej poisťovne.
Druhá komora nemeckého parlamentu - Spolková rada - bude o reforme hlasovať 16. februára. Rozsiahla právna norma by mala vstúpiť do platnosti 1. apríla.
3 jč ed