Návrh budúceho štatútu Kosova, ktorý dnes v Belehrade predložil srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari, explicitne neobsahuje slovo "nezávislosť". Zahŕňa detailné termíny objasňujúce, čo možno pokladať za štátnosť pod medzinárodným dohľadom, informovala americká agentúra Associated Press.
Martti Ahtisaari v piatok vyhlásil, že návrh na budúce usporiadanie provincie Kosovo je kompromisom. Plán, ktorý dnes predložil srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi, je podľa neho "výsledkom ročného vyjednávania so všetkými stranami. "Je to kompromisný návrh a je to koncept, nie konečný návrh," povedal.
Hlavné body Ahtisaariho plánu pre budúcnosť Kosova
Tadič i Koštunica plán OSN odmietli
Srbský prezident Boris Tadič i premiér Vojislav Koštunica dnes odmietli plán OSN pre budúcnosť Kosova. Tadič vyhlásil, že návrh, predložený osobitným vyslancom OSN Marttim Ahtisaarim, "otvára cestu pre nezávislosť" Kosova, čo Srbsko nikdy neakceptuje.
"Povedal som pánu Ahtisaarimu, že Srbsko... nikdy neakceptuje nezávislosť Kosova. Nariadená nezávislosť by... predstavovala nebezpečný politický a právny precedens," uviedol Tadič.
Keďže Srbsko po januárových voľbách ešte stále nemá parlament, Tadič bude podľa vlastných slov o návrhu OSN ďalej diskutovať s tamojšími kľúčovými politickými lídrami.
"Som presvedčený o tom, že nájdeme spôsob, ako pokračovať v obrane národných a štátnych záujmov" v otázke Kosova, uviedol prezident.
Srbský premiér Vojislav Koštunica označil plán za "nelegitímny". Premiér sa predtým odmietol stretnúť s Ahtisaarim.
"Martti Ahtisaari nemá mandát na to, aby sa zaoberal štátnosťou Srbska a zasahoval do jeho zvrchovanosti a územnej celistvosti," uviedol Koštunica vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra Tanjug.
"Jeho návrh porušuje Chartu OSN a princípy medzinárodného práva, na ktorých je založený mier a stabilita vo svete. Znamená to, že Ahtisaariho návrh je nelegitímny," vyhlásil premiér.
Návrh dramaticky mení súčasné hranice Srbska
Plán odmietlo aj srbské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Ahtisaariho obvinilo z prekročenia jeho právomocí a "zmeny (medzinárodného) štatútu Srbskej republiky".
Ako MZV uvádza, Ahtisaarim predložený plán "dramaticky mení súčasné štátne hranice Srbska" tým, že umožňuje Kosovu uchádzať sa o členstvo v OSN a ďalších medzinárodných organizáciách.
Ahtisaariho návrh dáva Kosovu právo vstupu do medzinárodných orgánov, zvyčajne vyhradených pre suverénne štáty, a tiež dáva provincii zelenú, aby si vztýčilo vlastnú vlajku za zvukov národnej hymny.
Kosovskoalbánski lídri: Plán vedie k nezávislosti Kosova
"Kosovo bude zvrchované, ako ostatné krajiny," povedal po stretnutí s Ahtisaarim kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Ako uviedol premiér Agim Ceku, dokument "sa veľmi jasne vyjadruje ohľadne budúcnosti Kosova".
Plán budúcnosti Kosova "povedie k nezávislosti" pre túto srbskú provinciu. Konštatovali kosovskoalbánski lídri.
Diplomati varovali, že albánska väčšina v Kosove stráca trpezlivosť a že ďalšie odklady alebo plán, ktorý by jej nevyhovoval, by mohol v provincii vyvolať nové nepokoje.
USA: Spravodlivý a vyvážený
Plán Marttiho Ahtisaariho "je predpokladom pre stabilné, prosperujúce a multietnické Kosovo. Široké ustanovenia návrhu, týkajúce sa ochrany práv všetkých občanov, napomôžu rozvoju demokracie v Kosove", konštatoval hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack.
Návrh OSN označili Spojené štáty za "spravodlivý a vyvážený". Zároveň vyzvali lídrov na oboch stranách, aby sa snažili dospieť k vzájomnej dohode.
"Podporujeme osobitného vyslanca Ahtisaariho, aby čoskoro dokončil svoju prácu, a Kosovo a celý región mohli mať jasno ohľadne svojej budúcnosti. Naším cieľom zostáva výsledok, ktorý povedie k stabilite regiónu, predpokladá multietnickosť a je prijateľný pre obyvateľov Kosova," uvádza sa v McCormackovom vyhlásení.
Ahtisaari zdôraznil, že do konečného návrhu štatútu, ktorý predloží Bezpečnostnej rade OSN, je ochotný zakomponovať riešenia oboch strán. Stretnutie o návrhu sa uskutoční 13. februára. Pozície oboch strán k štatútu Kosova sú diametrálne odlišné. Zatiaľ čo Priština žiada úplnú samostatnosť, Belehrad trvá na zotrvaní provincie v rámci Srbska a Kosovu ponúka širšiu autonómiu.
Návrh Ahtisaariho hovorí o "medzinárodne kontrolovanej štátnosti Kosova", no konkrétne nespomína nezávislosť. Návrh, ktorého kópiu získala agentúra AP, vyzýva na vytvorenie "multietnického Kosova, ktoré si bude samé vládnuť demokraticky a podľa zákona". Navrhuje tiež predpokladá prijatie vlastnej ústavy provincie, ktorá "by mala mať právomoci vyjednávať a uzatvárať medzinárodné zmluvy vrátane dohôd o členstve v medzinárodných organizáciách".
Ahtisaariho návrh zdôrazňuje nutnosť ochrany práv menšín, nevyhnutnosť decentralizácie vlády a taktiež ochrany kultúrneho a náboženského dedičstva. "Dôležitou časťou usporiadania je udelenie mandátu na budúcu medzinárodnú civilnú i vojenskú prítomnosť v Kosove, ktorej úlohou bude dohľad nad implementáciou dohody a pomoc kosovským úradom pri zabezpečovaní mieru a stability," píše sa v návrhu. Plán odporúča zriadenie "nových, profesionálnych a multietnických Kosovských bezpečnostných síl", ktorá by do jedného roka mala 2500 aktívnych členov a 800 záložníkov. Do jedného roka by mala tiež byť rozpustená súčasná kosovská armáda. Tá pozostáva najmä z albánskych povstalcov, ktorí vo vojne bojovali proti srbským jednotkám.
Vyslanec OSN môže očakávať vrelé privítanie v kosovskom hlavnom meste Priština, kde etnickí Albánci očakávajú, že plán predpokladá nezávislosť pre ich región. Ahtisaari sa doteraz odmietal vyjadriť k podrobnostiam plánu, uviedol iba, že bude "slobodný a spravodlivý" a zameriava sa na spolužitie Albáncov a Srbov v tejto provincii. Návrh tiež predpokladá nahradenie misie OSN v Kosove (UNMIK) administratívou Európskej únie, ktorej bude šéfovať "Medzinárodný civilný predstaviteľ". Ahtisaari sa opakovane vyjadroval v prospech vyváženého plánu, ktorý predpokladá prechodné obdobie zamerané na zaistenie srbských práv a ktoré by viedlo k podmienenej nezávislosti provincie.
Návrh musí schváliť Bezpečnostná rada OSN, pričom podľa diplomatov v tejto fáze môže dôjsť už len k minimálnym zmenám po vyhodnotení srbskými a kosovskými predstaviteľmi. To však vedie k úvahám o možnom rozpore medzi USA, ktoré podporujú kosovské úsilie o nezávislosť, a Ruskom, dlhodobým spojencom Srbska s právom veta v BR OSN.
Kosovo je pod správou OSN od skončenia konfliktu z rokov 1998-99. Tamojší Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie, trvajú na nezávislosti, Belehrad provincii ponúka širokú autonómiu. Očakáva sa, že Ahtisaariho návrh otvorí cestu pre nezávislosť Kosova.
Ahtisaari: Srbi a etnickí Albánci majú ešte jednu
šancu dosiahnuť kompromis
Srbi a etnickí Albánci majú tento mesiac ešte jednu šancu dosiahnuť kompromis pri rozhovoroch o budúcom štatúte Kosova, oznámil Martti Ahtisaari.
"Pozícia oboch strán je nesmierne pevná..., dávame (im) ešte jednu šancu" vo februári, uviedol Ahtisaari v Belehrade, kde predložil návrh budúceho štatútu Kosova srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi.
Bývalý fínsky prezident zároveň potvrdil, že v Kosove budú naďalej pôsobiť medzinárodní pozorovatelia za prítomnosti síl Severoatlantickej aliancie.
Ahtisaari dnes predstaví plán aj albánskym lídrom v kosovskej metropole Priština. Časti plánu, ktoré mala k dispozícii americká agentúra Associated Press, predpokladajú multietnické Kosovo, ktoré "si bude vládnuť demokraticky a s plným rešpektovaním právneho poriadku". Návrh explicitne neobsahuje slovo "nezávislosť".
Návrh taktiež odporúča, aby provincia prijala vlastnú ústavu, bola splnomocnená rokovať a uzatvárať medzinárodné dohody a mala právo uchádzať sa o členstvo v medzinárodných organizáciách.
Autor: zh, mv