BELEHRAD 1. februára (SITA/AP) - Spojené štáty sú "veľmi sklamané" postojom, ktorý zaujalo Srbsko k otázke prípadnej samostatnosti jeho provincie Kosovo. Uvádza sa to v štvrtkovom stanovisku amerického veľvyslanectva v Belehrade. Veľvyslanectvo reagovalo na stredajšie vyhlásenie srbského premiéra Vojislava Koštunicu, že jeho krajina by mala prerušiť diplomatické vzťahy s každým štátom, ktorý uzná samostatnosť Kosova. "Sme veľmi sklamaní týmto prístupom," uvádza sa vo vyhlásení amerického veľvyslanectva.
Koštunicova Demokratická strana Srbska si návrh prerušiť diplomatické vzťahy s každým, kto uzná suverenitu Kosova, postavila podľa srbských médií ako podmienku pre vstup do budúcej vlády. Koštunicova zahraničnopolitická poradkyňa Vladeta Jankovičová sa vo štvrtok premiérove vyhlásenia snažila zmierniť tvrdením, že Srbsko bude k tejto otázke "pristupovať selektívne", a prípadné prerušenie diplomatických vzťahov bude závisieť od toho, o akú krajinu pôjde. Jankovičová nepovedala, podľa akého kľúča by sa mal Belehrad v tejto veci rozhodovať.
Koštunica si už v utorok ako podmienku na vstup svojej strany do vlády stanovil jednoznačný a negatívny postoj koaličných partnerov k otázke nezávislosti Kosova. Testuje tým najmä Demokratickú stranu (DS) prezidenta Borisa Tadiča, ktorej postoje sú tradične skôr prozápadné a podľa analytikov by mohla byť v istom prípade naklonená aj prípadnému uznaniu nezávislého Kosova.
Tadičova DS skončila vo voľbách na druhom mieste, okamžite sa však stala favoritom na zostavenie vlády, keďže víťazná ultranacionalistická Srbská radikálna strana (SRS) nemá medzi stranami, ktoré sa dostali do parlamentu, prirodzených partnerov. Koštunicova strana skončila vo voľbách tretia. Analytici ešte pred voľbami upozorňovali, že Koštunica, známy svojimi nacionalistickými vyhláseniami, by sa nakoniec predsa len mohol pridať na stranu SRS.