Londýn 31. januára (TASR) - Budúcnosť euroústavy, otázka budúceho štatútu Kosova a vzťahy EÚ voči Srbsku dominovali dnešným londýnskym rozhovorom šéfa slovenskej diplomacie Jána Kubiša s britskou kolegyňou Margaret Beckettovou a ministrom pre Európu Geoffom Hoonom.
V súvislosti so zablokovaným procesom ratifikácie ústavnej zmluvy EÚ sa slovenský minister s partnermi zhodol v názore, že počas nemeckého predsedníctva by mala vzniknúť "cestovná mapa", ktorá určí charakter a tempo riešení, povedal Kubiš TASR v telefonickom rozhovore.
Minister sa vyslovil za pokračovanie procesu ratifikácie, ktorý únia zastavila v roku 2005 po odmietnutí dokumentu francúzskymi a holandskými voličmi. Ako dodal, britská strana je v tejto záležitosti skeptická a zdôrazňuje potrebu "pragmatických riešení" otázky ďalšieho fungovania EÚ.
V otázke budúcnosti EÚ Ján Kubiš spolu s britskými partnermi podporil rozšírenie únie o Chorvátsko a Turecko, ako aj ďalšie krajiny západného Balkánu. Slovenský minister zdôraznil potrebu nadväzovania tesnejších vzťahov aj s krajinami východne od únie, napríklad Ukrajinou.
Účastníci rozhovorov "veľmi špecificky" diskutovali o vzťahoch únie so Srbskom a o budúcnosti Kosova. Zhodli sa na tom, že musí zostať otvorená možnosť obnovenia rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) s Belehradom, ktoré EÚ zmrazila v máji 2006 kvôli nespokojnosti so spoluprácou s haagskym tribunálom OSN. Pred obnovením rozhovorov však musí Srbsko v tejto záležitosti vyslať pozitívny signál, uviedol Kubiš.
Británia zastáva v otázke obnovenia rozhovorov o SAA tvrdý postoj a podmieňuje ho plnou spoluprácou Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), osobitne zatknutím a vydaním bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov. Podľa prokuratúry ICTY sa Mladič ukrýva v Srbsku. Hlavná žalobkyňa tribunálu Carla del Ponte vyjadrila obavy, že EÚ pod vplyvom niektorých členských krajín zmierni tlak na Srbsko a obnoví predvstupové rozhovory aj bez vydania Mladiča. Na dnešnom stretnutí s koordinátorom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom vyzvala úniu, aby predsvstupové rozhovory obnovila až po vydaní generála.
V súvislosti s otázkou budúceho štatútu Kosova podľa Kubiša treba nechať čas a priestor na konzultácie po tom, čo osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari v piatok predloží svoj návrh v Belehrade a Prištine. Britská strana si želá rýchle riešenie, pričom argumentuje obavami z destabilizácie situácie, uviedol minister.
Šéf slovenskej diplomacie vyhlásil, že proces rozhodovania o štatúte Kosova by sa nemal umelo uponáhľať, na dodatočné konzultácie by mali stačiť týždne, maximálne mesiace.
Ahtisaari predstavil svoj návrh minulý týždeň mocnostiam z tzv. kontaktnej skupiny, súčasťou ktorej je aj Británia. O obsahu balíka Kubiš s partnermi v Londýne nehovoril. Dodal, že Slovensko, ako člen Bezpečnostnej rady OSN, návrh dostane v piatok.
Slovenský minister v Londýne hovoril aj o prioritách slovenského a neskôr britského predsedníctva v BR OSN. Británia sa bude sústrediť na otázku klimatických zmien a potreby prijatia dokumentu, ktorý má nahradiť Kjótsky protokol o znížení emisií skleníkových plynov. Platnosť protokolu sa skončí v roku 2012.
ari ed