MOSKVA 31. januára (SITA/AP) - Predseda ruského Ústavného súdu odmieta zmenu ústavy umožňujúcu predĺženie funkčného obdobia prezidenta.
Informovala o tom v stredu tlačová agentúra Interfax v rámci prebiehajúcej diskusie, či by prezident Vladimir Putin mal zostať pri moci aj po roku 2008. "Podľa môjho názoru nie je potrebné nič meniť, kým sa takéto zmeny nestanú nevyhnutné," citovala agentúra Valerija Zorkina. "Ak sa dotknete jednej veci, niečo iné sa zrúti. Musíme sa naučiť žiť podľa tejto ústavy."
Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva spravodlivosti údajne tento týždeň navrhol, aby sa funkčné obdobie prezidenta predĺžilo na sedem rokov, pretože štvorročné obdobie nie je dostatočné na riadenie takej veľkej krajiny. Tlačové oddelenie Ústavného súdu odmietlo túto správu komentovať.
Ruská ústava umožňuje vykonávať funkciu prezidenta iba počas dvoch po sebe nasledujúcich štvorročných období a prezident Putin opakovane povedal, že by sa to nemalo meniť pre to, aby mohol v úrade zostať potom, čo na budúci rok uplynie jeho druhé funkčné obdobie.
Mafia preberá kontrolu nad mnohými podnikmi
Organizácie ruskej mafie prevzali kontrolu nad stovkami veľkých priemyselných podnikov a snažia sa získať politický vplyv. V rozhovore, ktorý v stredu zverejnil denník Izvestija, to povedal vysokopostavený predstaviteľ ruskej polície. "Naše analýzy ukazujú, že pod kontrolu zločincov sa dostalo vyše 2 tisíc firiem," povedal Alexander Jelin, zástupca šéfa oddelenia ministerstva vnútra pre boj proti organizovanému zločinu.
Jelin povedal, že v Rusku je až 400 miest, v ktorých jedinú veľkú továreň ovládajú zločinci. Takáto situácia je podľa jeho slov hlavne na ruskom Ďalekom východe a v Povolží. Ruský organizovaný zločin sa tradične sústreďoval na vydieranie, obchod s drogami, prostitúciu a hazardné hry. Hoci mafia je v ruských mestách teraz zriedkavejšia, organizovaní zločinci nachádzajú jemnejšie formy pôsobenia, povedal Jelin. Podľa jeho slov sa snažia o vloženie svojich peňazí do podnikania s cieľom získať politickú moc. Dodal, že v Rusku existuje približne 450 mafiánskych skupín, ktoré majú celkovo 12 tisíc členov.