entrále opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), sa zaoberá hlavne rozširovaním Európskej únie (EÚ) a perspektívami v ekonomickej politike.
Predseda SMK Béla Bugár v reakcii na prijatie jeho strany za plnoprávneho člena EDÚ okrem iného uviedol, že je to veľkou cťou, ale súčasne aj zodpovednosťou pre SMK, že sa stala členom rodiny európskych kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán. Vyjadril pritom vieru, že vzájomná spolupráca SMK s inými stranami v EDÚ prinesie svoje ovocie. SMK je podľa Bugára politickou stranou, fungujúcou na demokratických princípoch, a v rámci svojho dvojročného pôsobenia v slovenskom vládnom kabinete jasne podporuje vstup Slovenskej republiky za plnoprávneho člena EÚ a NATO.
O prijatie do únie požiadala SMK už v predchádzajúcom období, jej požiadavku však v januári 2000 nepodporilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Dôvodom pre KDH bol vtedy nevyriešený problém umiestnenia súsošia sv. Cyrila a Metoda v Komárne. Štyri metre vysoké súsošie vierozvestcov, ktoré priťahuje veľký záujem verejnosti, je teraz dočasne umiestnené na dvore evanjelickej fary v Komárne. Prihlášku na vstup do EDÚ podal i ďalší slovenský politický subjekt - Demokratická strana a záujem o členstvo deklarovalo aj Hnutie za demokratické Slovensko.
Dnešná 2O. konferencia EDÚ, ktorú otvorila predsedníčka nemeckých opozičných kresťanských demokratov Angela Merkelová, sa uskutočňuje v rámci dvoch pracovných stretnutí. Prvé pracovné stretnutie bude orientované smerom k rozšíreniu EÚ a druhé sa bude uskutočňovať pod názvom Svet príležitostí. Na záver približne predsedovia a predstavitelia európskych konzervatívnych a kresťanskodemokratických strán prijmú berlínsku deklaráciu EDÚ.
Slovenskú republiku na tomto podujatí zastupuje predseda vlády SR a súčasne predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláš Dzurinda, predseda KDH Pavol Hrušovský a predseda SMK Béla Bugár. Na podujatí sú prítomní aj šéf českého parlamentu a predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Václav Klaus, predseda nemeckých opozičných kresťanských socialistov a bavorský krajinský premiér Edmund Stoiber a ďalší.
V popoludňajších hodinách sa v Berlíne uskutoční aj 14. kongres Európskej ľudovej strany (EĽS), na ktorom sa zúčastnia aj ďalší mnohí významní politici medzi nimi rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel, španielsky premiér José Mária Aznar a maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Očakáva sa, že tento kongres schváli dokument Únia hodnôt, ktorý predstavuje víziu EĽS o novej Európe v 21. storočí.