Brusel 30. januára (TASR) - Iránsky školský systém pripravuje študentov na vojnu proti Západu a na martýrstvo v mene islamu. Vyplýva to zo záverov štúdie uskutočnenej Centrom pre monitorovanie dosahu mieru (CMIP), ktorá analyzovala 115 iránskych učebníc a didaktických príručiek pre učiteľov všetkých stupňov škôl. CMIP dnes štúdiu prezentovalo na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli.
Hoci všetky knihy vyšli počas vlády niekdajšieho umierneného prezidenta Muhammada Chatámího, odrážajú učenie ajatolláha Alího Chomejního, podľa ktorého by mali moslimovia a všetky utláčané národy viesť globálnu vojnu na život alebo na smrť proti neveriacim utláčateľom, najmä proti USA.
"Ak sa chcú svetoví pažravci (USA či bývalý Sovietsky zväz) stavať proti nášmu náboženstvu, my sa postavíme proti ich celému svetu a neustúpime, až do ich úplnej likvidácie. Buď budeme slobodní, alebo sa rozhodneme pre väčšiu slobodu, ktorou je martýrstvo. Buď si podáme navzájom ruky na oslavu víťazstva islamu vo svete alebo sa všetci rozhodneme pre večný život a martýrstvo. V oboch prípadoch sú víťazstvo a úspech naše," uvádza sa podľa CMIP v jednej z učebníc.
Výsledkom takejto výchovy je napríklad 36.000 martýrov z radov študentov počas vojny s Irakom v rokoch 1980-88. Do bojov vtedy odišlo vyše 500.000 študentov.
Analýza iránskych učebníc sa zameriava najmä na postoj voči mieru a postoj voči "ostatným", čím sú myslené najmä USA a Západ ako celok a takisto Izraelčania.
Iránske školské učebnice označujú Ameriku za "veľkého satana", "svetového pažravca", či príklad arogancie, pričom zdôrazňujú, že študenti by mali mať srdcia plné nenávisti voči arogancii. Amerika je dávnym utláčateľom, lídrom a partnerom ďalších utláčateľských mocností, akými sú Veľká Británia a niekdajší Sovietsky zväz, konštatujú iránske knihy.
Celkovo sa 40 percent obsahu iránskych učebníc náboženstva, dejepisu, prípravy na obranu, či sociológie venuje vysvetľovaniu, aký postoj majú študenti zaujať voči Západu a značná časť sa zaoberá postojom voči Izraelu, ktorý je vykresľovaný ako nebezpečenstvo pre celý islam a ako nástroj v rukách nepriateľa - Ameriky.
Rivalita so Západom nie je podľa analýzy nevyhnutne náboženská alebo kultúrna. Postoj voči iným náboženstvám nie je v iránskych učebniciach nepriateľský a západná kultúra nie je v princípe odmietaná s výnimkou útoku na svet islamu. Konflikt má hlavne politické pozadie a na jeho základe radikálny islam stanovuje ideológiu voči "arogantným". Džihádu pripisujú učebnice sociálny rozmer, pretože obhajuje utláčaných pred ich utláčateľmi.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed