Washington 30. januára (TASR) - Najnovšia a najcitlivejšia kamera na Hubblovom vesmírnom teleskope (HST) prestala cez víkend fungovať, zrejme v dôsledku poruchy v elektrickom systéme. Vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladajú, že obnoviť prevádzku prístroja sa podarí len čiastočne.
Celý teleskop bol od soboty v bezpečnostnom režime po výpadku poistky. V nedeľu sa po necelých 24 hodinách vrátil do normálnej prevádzky. Vedecké pozorovanie by mali obnoviť koncom tohto týždňa, avšak len pomocou prístrojov mimo hlavnej kamery ACS (Advanced Camera for Surveys).
"Samozrejme sme veľmi sklamaní vzhľadom na popularitu ACS u astronómov," uviedol v pondelok manažér programu HST Preston Burch.
Jeden z troch pozorovacích prvkov ACS by mohol začať pracovať do polovice februára, zvyšné dva môžu opraviť jedine astronauti. Počas plánovaného vyslania raketoplánu k teleskopu v septembri 2008 to však pravdepodobne neurobia.
Ide totiž o veľmi komplikovanú a časovo náročnú prácu a v zozname iných potrebných opráv je aj bez nej dosť dlhý. Namiesto toho na teleskop namontujú nový rezervný prístroj.
Kamera ACS, ktorú nainštalovali na Hubblov teleskop v marci 2002, zvýšila jeho dohľad a poskytla vedcom dosiaľ najjasnejšie zábery tvorby galaxií. ACS prepli vlani v júni na záložný zdroj energie po zlyhaní hlavného. V septembri sa znova automaticky vypla pri prepínaní prístrojov.
Let raketoplánu k HST v roku 2008 bude v poradí piatym od vypustenia teleskopu na obežnú dráhu v roku 1990. Okrem inštalácie dvoch nových vedeckých prístrojov astronauti majú na teleskop namontovať nové gyroskopy, batérie a termálnu izoláciu citlivých komponentov.