Berlín 29. januára (TASR) - Nemecko dnes spomínalo na obete národného socializmu. Na slávnostnom zhromaždení v sídle nemeckého parlamentu si poslanci pripomenuli hlavne obete holokaustu.
Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili taktiež najvyšší nemeckí predstavitelia - prezident Horst Köhler, kancelárka Angela Merkelová a predsedovia oboch komôr nemeckého parlamentu Norbert Lammert a Harald Ringstorff.
Predseda Bundestagu Norbert Lammert vo svojom prejave zdôraznil, že Nemecko si z hrôzy spôsobenej terorom nacistickej diktatúry vzalo ponaučenie postaviť sa rozhodne proti všetkým formám extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu. Sem patrí aj požiadavka, aby sa výpovede, ktoré popierajú skutočnú historickú pravdu o holokauste, alebo ju chcú relativizovať, trestali, povedal Lammert.
Každoročný pamätný deň pripomína podľa slov predsedu nemeckého parlamentu historický fakt, že "hádam najväčšiu katastrofu v dejinách ľudstva, ktorá sa odohrala v Európe, spôsobilo Nemecko". Bolo to "peklo nerovnoprávnosti a prenasledovania ľudí, ktoré zorganizovali iní ľudia", povedal Lammert. Súčasne zdôraznil, že zachovanie spomienky na obete národného socializmu je politickou, teda spoločnou úlohou.
Predseda nemeckého parlamentu ostro odsúdil vyjadrenia iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, ktorý naďalej spochybňuje existenčné právo Izraela a popiera holokaust. Lammert v tejto súvislosti zdôraznil, že Izrael má také isté právo na existenciu ako jeho susedia. Medzinárodné spoločenstvo by nemalo trpieť, aby v susedstve Izraela existoval štát, ktorý vlastní atómové zbrane a na jeho čele stojí otvorene antisemitsky orientovaný režim.
Záver slávnostnej spomienky na obete nacizmu na pôde nemeckého parlamentu patril vystúpeniu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, maďarského spisovateľa Imreho Kertésza, ktorý zhromaždeným poslancom čítal úryvky zo svojich diel, konkrétne z knihy Kaddiš za nenarodené dieťa.
Kertésza deportovali ako 15-ročného v roku 1944 do koncentračného tábora Osvienčim-Brzezinka, neskôr ho odviezli do Buchenwaldu, kde ho v roku 1945 oslobodili.
Kertész a Lammert sa stretli na besede s približne s 80 mladými ľuďmi z Nemecka, Francúzska a Poľska. Medzinárodná skupina mládežníkov navštívila ešte pred svojím príchodom do Berlína pamätníky obetiam nacizmu v Ravensbrücku a Sachsenhausene.
Výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim 27. januára 1945 sa oslavuje na pôde nemeckého parlamentu od roku 1996 ako deň venovaný pamiatke obetí národného socializmu. Keďže v tomto roku padlo výročie oslobodenia Osvienčimu na sobotu, posunuli v Nemecku pietnu spomienku nadnes.
3 12 jč ed