Brusel 28. januára (TASR) - Kosovský premiér Agim Ceku upozorňuje, že odklad vyhlásenia nezávislosti Kosova ohrozí šance provincie na vstup do Európskej únie. Takisto varoval pred zriadením priamej kontroly Kosova zo strany Európskej únie, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice.
Kosovo podľa premiéra potrebuje čo najskoršie riešenie otázky budúceho štatútu. Čím viac sa odďaľuje to, čomu sa nedá vyhnúť, k tým väčšej izolácii obyvateľstva dochádza, upozorňuje šéf kosovského kabinetu.
Plán osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho, s ktorým sa 2. februára oboznámia srbskí a kosovskí predstavitelia, pravdepodobne obsahuje odporúčanie na vyhlásenie nezávislosti Kosova, no pod dohľadom medzinárodného spoločenstva.
Srbská veľvyslankyňa pri EÚ Roksanda Ninciová však pripomína, že Ahtisaariho plán je len návrhom a bolo by chybou, ak by sa k nemu medzinárodné spoločenstvo stavalo ako k riešeniu. To musí podľa nej nájsť srbská a kosovská strana.
Medzi členskými krajinami EÚ ako aj v rámci celého medzinárodného spoločenstva vládnu nezhody v otázke, do akej miery dovoliť prepracovanie Ahrisaariho návrhu a či by boli ďalšie rozhovory medzi Belehradom a Prištinou užitočné. Rusko hrozí, že bude na pôde Bezpečnostnej rady OSN vetovať každý návrh, ktorý neschváli Srbsko.
Kontroverzná je tiež otázka dohľadu na nezávislosťou Kosova. Ceku tvrdí, že EÚ by mala obmedziť svoju úlohu len na pomoc pri budovaní kapacity novej vlády. Brusel a ani medzinárodné spoločenstvo by podľa kosovského premiéra nemali mať také právomoci ako v susednej Bosne a Hercegovine, kde Úrad vysokého predstaviteľa (OHR) môže odvolať ministrov a odmietnuť zákony.
Prípadný neúspech Ahtisaariho návrhu a neschopnosť dohody medzi srbskými a kosovskými predstaviteľmi bude však podľa niektorých diplomatov znamenať, že EÚ bude musieť zohrávať priamu úlohu pri zaisťovaní dodržiavania medzinárodných štandardov najmä v otázke ochrany srbskej menšiny v Kosove. EÚ pritom zdôrazňuje, že jej pôsobenie v provincii by neznamenalo nahradenie misie OSN v Kosove (UNMIK), pod správou ktorej je provincia v súčasnosti, ale väčšina právomocí by prešla na kosovské úrady, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh