Davos 27. januára (TASR) - Asi 30 ministrov zo 150 členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa dnes vo švajčiarskom Davose vyslovilo za pokračovanie zablokovaných rokovaní o svetovom obchode z katarskej metropoly Dauha.
Rokovania by sa už čoskoro mali obnoviť v Ženeve, oznámila počas Svetového ekonomického fóra v Davose švajčiarska ministerka hospodárstva Doris Leuthardová. Presný termín však neuviedla.
Podľa generálneho riaditeľa WTO Pascala Lamyho, ktorý sa už niekoľko mesiacov zasadzuje za nový začiatok rokovaní, sa situácia dostáva do konečnej fázy. Bez nových návrhov Európskej únie, USA alebo rýchlo sa rozvíjajúcich krajín pod vedením Brazílie a Indie však nedôjde k žiadnemu riešeniu, upozornil Lamy.
Podľa britského premiéra Tonyho Blaira je pravdepodobné, že hlavné svetové veľmoci dosiahnu globálnu obchodnú dohodu v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, zatiaľ to však nie je isté.
"Krajiny sa postupne zbližujú, opäť nadobúdajú politickú energiu a čoraz viac sú si vedomé strašných dôsledkov zlyhania," podčiarkol predseda britskej vlády.
Blair zároveň vyslovil presvedčenie, že nemecké predsedníctvo skupiny G8 poskytne možnosť zjednotiť sa prinajmenšom na princípoch novej, medzinárodne záväznej dohody o klimatických zmenách, ktorá vstúpi do platnosti po vypršaní Kjótskeho protokolu v roku 2012. Pripomenul, že žiadna dohoda nebude životaschopná bez záväzku zo strany USA, Číny a Indie.
Tony Blair sa takisto vyslovil za rozšírenie Bezpečnostnej rady OSN. V nej by podľa Blairovho názoru malo mať zastúpenie Nemecko, Japonsko, Brazília, India a africké i moslimské národy, aby BR bola efektívna.
Britský premiér vyzval taktiež na zmenu súčasného systému fungovania BR OSN. Podľa neho je jednou z možností vytvorenie polostáleho členstva bez možnosti veta pri hlasovaní.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu na ekonomickom fóre vyhlásila, že Berlín sa počas tohtoročného predsedníctva v G8 bude usilovať o začiatok nových foriem dialógu s nastupujúcimi svetovými veľmocami, akými sú Brazília, Čína či India.
Lídri Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Talianska, USA a Ruska pozvali na júnový summit v nemeckom Heiligendamme aj zástupcov Brazílie, Číny, Indie, Juhoafrickej republiky a Mexika.