Moskva 27. januára (TASR) - Rusko dnes varovalo Spojené štáty pred prijímaním dodatočných jednostranných sankcií proti Iránu po tom, ako už bola prijatá kompromisná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
Jednostranné sankčné opatrenia by podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova viedli k mareniu úsilia presvedčiť Teherán, aby sa vrátil k rokovaniam o jeho jadrovom programe.
Prísnejší zásah proti islamskej republike požadujú americkí prívrženci tvrdej línie. Lavrov o tejto otázke bude diskutovať počas nadchádzajúcej návštevy vo Washingtone 2. februára.
Dnes večer bude v Teheráne rokovať šéf ruskej Rady národnej bezpečnosti Igor Ivanov. Stretne sa so svojím iránskym kolegom Alím Laridžáním a ministrom zahraničných vecí Manúčehrom Mottakím.
V rámci schôdzky predstaviteľov blízkovýchodného kvarteta vo Washingtone 2. februára tiež bude Sergej Lavrov podľa vlastných slov žiadať od Spojených štátov vysvetlenie ich rozrastajúcej sa vojenskej prítomnosti na Blízkom východe.
"Nevidím žiadne zmeny v pomerne agresívnej rétorike Washingtonu. Pretrváva aj naďalej, podobne ako jeho konanie vedúce k rozširovaniu vojenskej prítomnosti v regióne. Bude to jedna z otázok, ktorú si chceme vo Washingtone vyjasniť. O čom to celé je?" uviedol Lavrov pre ruské tlačové agentúry po návrate z návštevy Indie, kde sprevádzal prezidenta Vladimira Putina.
USA sa chystajú vyslať ďalšie 21.500-členné posily do Iraku, kde už v súčasnosti majú 134.000 vojakov.
V oblasti Perzského zálivu tiež plánujú umiestniť druhú skupinu lietadlových lodí, ako aj raketové obranné systémy Patriot. Tieto kroky sú považované za varovanie pre radikálny Irán a Sýriu.
Washington si zároveň zachováva značnú vojenskú prítomnosť v Kuvajte, Katare a Bahrajne, kde kotví 5. flotila amerického námorníctva.
Lavrov poznamenal, že Irán a Sýria by nemali byť v izolácii, ale mali by pochopiť, že sa od nich očakáva zohrávanie pozitívnej úlohy, pričom výmenou za to získajú náležité postavenie v blízkovýchodnom dialógu.
Šéf ruskej diplomacie sa pred novinármi vyjadril aj k situácii v Darfúre a v tejto súvislosti konštatoval, že Moskva by do tejto nepokojnej oblasti mohla vyslať mierové jednotky.
"Myslím si, že je to možné, pretože v súčasnosti niet ani jednej mierovej misie v Afrike, na ktorej by sme sa podieľali (ako súčasť vojenských kontingentov)... bude len potrebné určiť optimálne parametre pre našu účasť, keď budeme mať potvrdený mandát," povedal Lavrov.