SME

Lugovoj odmieta údajné obvinenia zo strany Britov

MOSKVA 27. januára (SITA/AP) - Ruský podnikateľ a bývalý dôstojník sovietskej tajnej služby KGB Andrej Lugovoj v sobotu odmietol obvinenia, ktoré proti nemu údajne vzniesli britskí vyšetrovatelia pracujúci ...

MOSKVA 27. januára (SITA/AP) - Ruský podnikateľ a bývalý dôstojník sovietskej tajnej služby KGB Andrej Lugovoj v sobotu odmietol obvinenia, ktoré proti nemu údajne vzniesli britskí vyšetrovatelia pracujúci na vražde ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. Ten zomrel v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnou látkou a pred smrťou obvinil zo zosnovania svojho zabitia ruského prezidenta Vladimira Putina.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lugovoj podľa vlastných slov s prípadom Litvinenko nemá absolútne nič spoločné, a obvinenia zo strany britských vyšetrovateľov sú vymyslené. "To sú všetko lži, provokácie a propaganda vlády Veľkej Británie," vyhlásil v sobotu Lugovoj v rozhovore pre agentúru AP. Britskí vyšetrovatelia sa podľa neho takto snažia len zastierať, že sa im zatiaľ nepodarilo nájsť žiadne dôkazy v prípade Litvinenkovej vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

Britský denník Guardian a spravodajská televízia Sky News v piatok informovali, že britskí vyšetrovatelia údajne z vraždy Litvinenka podozrievajú práve Lugovoja. Podľa Guardianu by mohli Rusi dokonca Lugovoja vydať do Británie výmenou za vydanie ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý žije v britskom exile, do Ruska.

Ruská generálna prokuratúra však tvrdenia denníka dementovala. "Vydanie Berezovského Rusko požaduje už dlho. Ale len ako vydanie, nie výmenu. Lugovoj, keďže je ruským občanom, podľa ruskej ústavy ani nemôže byť vydaný na stíhanie do cudzej krajiny," citoval stanovisko prokuratúry vo svojom sobotňajšom vydaní denník Rossijskaja Gazeta.

Litvinenko zomrel koncom novembra v londýnskej nemocnici na následky otravy polóniom-210. Zo zosnovania svojej smrti obvinil Putina a svojho bývalého zamestnávateľa, tajnú službu FSB. Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval okrem iného aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 054
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 534
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 259
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 3 979
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 715
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 977
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 208
  8. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi 2 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Holandský premiér Dick Schoof počas oznámenia demisie.

K pádu vlády došlo po tom, čo pravicový politik Geert Wilders stiahol svojich ministrov z kabinetu.


TASR
Izraelská armáda.

Väčšinu podpísaných zmlúv tvorili tzv. megazmluvy, každá v hodnote najmenej 100 miliónov dolárov.


TASR
Americký prezident Donald Trump tvrdo zakročuje proti migrantom.

Za Mexičana sa vydával iný muž.


Počet antisemitských incidentov sa v priebehu dvoch rokov takmer strojnásobil.


TASR

Sportnet

Sebastián Kóša v zápase slovenskej reprezentácie do 21 rokov

Tréneri museli vyradiť dvoch hráčov.


TASR
Lois Boissonová

Francúzska držiteľka voľnej karty vyradila šiestu nasadenú hráčku grandslamu.


TASR
2024 Hockey Hall of Fame inductee Pavel Datsyuk, left, shakes hands with Lanny McDonald, right, during a ceremony prior to NHL hockey game action between the Detroit Red Wings and the Toronto Maple L

Súčasťou turnaja bola aj výstava fotografií s názvom Hrdinovia našej doby, ktorí urobili krok k nesmrteľnosti. Bola venovaná Rusom, ktorí zahynuli počas okupácie Ukrajiny.


SITA
Mia Pohánková.

Slovenská tenistka je v hre ešte vo štvorhre.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu