Praha 26. januára (TASR) Až 3000 účastníkov očakávajú organizátori petície Nie základniam na demonštrácii v pondelok na Václavskom námestí v Prahe. Pôjde už o druhú demonštráciu prvá sa konala v nedeľu 21. januára, teda deň po oficiálnom oznámení zámeru USA, a prišlo na ňu 300 ľudí.
Cieľom petície, ktorú podpísalo už vyše 9000 českých občanov, a demonštrácie, je vynútiť si u politikov konanie referenda, v ktorom by sa občania mohli k otázke vojenskej základne USA v ČR slobodne vyjadriť. Vláda totiž avizovala, že po rozhovoroch s Američanmi bude stačiť rozhodnutie vlády a súhlas oboch komôr parlamentu.
Plány organizátorov sa pokúsil skrížiť pražský magistrát, ktorý zhromaždenie na Václavskom námestí nepovolil z bezpečnostných a dopravných dôvodov. Rovnako sa magistrát zachoval aj voči predchádzajúcej demonštrácii, ale súd následne zákaz zrušil. Organizátori sa opäť obrátili na súd a sú presvedčení, že verdikt bude opäť v ich prospech.
U mňa osobne prevažuje určite ten nesúhlas s princípom toho, že by ľudia nemohli rozhodnúť o tom, či sa na našom území tá základňa postaví alebo nie. Pretože žijeme v demokratickej krajine a naši politici nám to tak často pripomínajú, aké to tu bolo pred rokom 1989, že sme nemohli o ničom rozhodovať. Potom keď pán Topolánek povie, že o bezpečnosti občanov by samotní občania rozhodovať nemali, tak mi to pripadá trocha zvrátené, a myslím si, že v tejto otázke by určite občania ČR rozhodnúť mali, povedala pre TASR Ivona Novomestská z Humanistickej strany, ktorá je jedným zo 40 českých a medzinárodných subjektov, ktoré iniciatívu Nie základniam vytvorili.
Protest na Václavskom námestí sa má konať s podtitulom Opäť o nás bez nás? a organizátori pozývajú všetkých, kto chce zomrieť prirodzenou smrťou a nie v dôsledku teroristického útoku či vojnového konfliktu.
Podľa stúpencov referenda a odporcov základne USA protiraketový dáždnik neprispeje k zvýšeniu bezpečnosti v Európe a Česku bude hroziť zvýšené riziko teroristického útoku, respektíve toho, že sa krajina stane terčom jadrového útoku.
Odporcovia amerických plánov na vybudovanie protiraketového dáždnika sa obávajú aj toho, že činnosť na základni USA nebude pod kontrolou českých úradov a Američania tam budú môcť inštalovať dokonca aj klasické jadrové rakety.
Tento problém tých základní nie je iba problémom ČR alebo Poľska. To sa samozrejme môže stať problémom stredoeurópskeho regiónu. To sú všetko jadrové rakety, (po výbuchu ktorých) dosah nie je 10 kilometrov, ale viac. Takže by sme určite privítali, keby nejaká slovenská organizácia, ktorá má názory podobné s našimi, sa k nám pridala. To by bolo super, dodala Ivona Novomestská.
Američania požiadali českú vládu o vybudovanie radarovej základne v ČR 19. januára. USA mali vytipované dva vojenské výcvikové priestory v Stredočeskom kraji a v Olomouckom kraji, ale dali prednosť Vojenskému výcvikovému priestoru Brdy označovanému aj ako Jince. Táto lokalita v Brdskej vrchovine je iba asi 50-60 kilometrov južne od Prahy. Vojenský priestor vznikol ešte za prvej republiky v 20. rokoch a pred rokom 1989 tam boli umiestnené sovietske jadrové rakety.
Dnes sa uskutočnila prvá informačná schôdzka amerického veľvyslanca Richarda Grabera s hajtmanmi Stredočeského a Plzenského kraja, a starostami obcí v okolí výcvikového priestoru Jince. Na stretnutí po prvý raz zazneli aj niektoré detaily: radarová základňa USA by mala mať rozmery maximálne dvakrát dva kilometre - vrátane obranných zón, základňa by podliehala českým zákonom, a náklady na jej výstavbu by dosiahli v prepočte 1,5 až 2,7 miliardy Kč.
Američania plánujú radarovú základňu vybudovať do roku 2011. Pracovať by na nej malo asi 200 amerických vojakov a civilistov. Schvaľovací proces, vrátane rozhodovania parlamentu, má v Česku trvať asi rok.