Brusel 26. januára (TASR) - Slovensko ako člen Severoatlantickej aliancie nezaostáva v zapájaní sa do aktivít NATO v Afganistane. Uviedol to minister zahraničných vecí Ján Kubiš po dnešnom zasadnutí Severoatlantickej rady, na ktorom Spojené štáty americké vyzvali na väčšiu angažovanosť spojencov v tejto krajine.
"Slovensko ako spojenec určite nezaostáva, môžem to potvrdiť aj na základe osobného rozhovoru s ministerkou (Condoleezzou) Riceovou, ktorá povedala, že Slovensko patrí medzi tie krajiny, ktoré robia možno aj viac, čo by na krajinu s takou ekonomikou a takým počtom obyvateľstva prislúchalo," konštatoval Kubiš citujúc vyjadrenie svojej americkej kolegyne. Podľa neho je to potvrdenie správnosti slovenských krokov a akceptácie zo strany partnerov vrátane USA.
Slovenský minister informoval svojich kolegov o návšteve slovenského premiéra Roberta Fica v Afganistane, ktorá sa uskutočnila práve dnes v súvislosti so zvažovaným presunom slovenskej ženijnej jednotky pôsobiacej na letisku v Kábule do nebezpečnejšieho Kandaháru. Definitívne rozhodnutie by malo podľa Kubiša padnúť o dva až tri týždne. Minister tiež pripomenul, že slovenská vláda minulý týždeň rozhodla o poskytnutí ďalšej materiálnej pomoci vo výške 300 miliónov korún a ministerstvo vyčlení tiež prostriedky z rozvojovej pomoci na podporu určitých projektov.
"Diskutujeme o možnosti presunu z Kábulu do Kandaháru, zvažujeme možnosť spolupráce v provinčných rekonštrukčných tímoch, poskytujeme pomoc vojenským materiálom, hovoríme o ďalšej rozvojovej pomoci na niektoré projekty," zhrnul slovenské aktivity šéf slovenskej diplomacie.
Slovensko podľa neho tiež zostane aj naďalej zapojené do činnosti jednotiek KFOR v Kosove, kde sa aliancia pripravuje na možné nepokoje v súvislosti s riešením budúceho štatútu tejto provincie. Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari práve dnes predložil vo Viedni svoj návrh, ktorého obsah však zatiaľ nie je známy. Kubiš je však presvedčený, že NATO je schopné reagovať na akýkoľvek vývoj situácie vrátane nepokojov, no dúfa, že k ničomu takému nedôjde, pretože by to bolo "kontraproduktívne z hľadiska hľadania stabilného dlhodobého riešenia pre Kosovo".
"V každom prípade sa otázka Kosova musí vyriešiť. Nie je možné zatvoriť oči a myslieť si, že status quo je nejakým spôsobom udržateľné, bolo by to destabilizujúce a určite by to nepriviedlo k vylepšovaniu situácie v regióne," zdôraznil slovenský minister, podľa ktorého by neschopnosť nájdenia riešenia bola tiež prekážkou pre európske napredovanie regiónu.