Viedeň/Priština 26. januára (TASR) - Stretnutie osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho s diplomatmi kosovskej kontaktnej skupine sa dnes po necelých dvoch hodinách skončilo vo Viedni.
Ahtisaari odovzdal na neverejnom stretnutí diplomatom z USA, Ruska, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Talianska s napätím očakávaný návrh budúceho štatútu juhosrbskej provincie Kosovo. Bývalý fínsky prezident obsah stretnutia komentoval slovami, že išlo o "pravidelnú schôdzku".
O nič zhovorčivejší nebol ani Ahtisaariho zástupca Albert Rohan. "Bolo to veľmi dobré a pozitívne stretnutie," povedal pre rakúsku agentúru APA.
Nemenovaný ruský diplomat pre agentúru Reuters po skončení schôdzky povedal, že Moskva vníma Ahtisaariho plán skepticky a žiada odloženie konečného rozhodnutia dovtedy, kým Srbsko, kde sa 21. januára konali parlamentné voľby, nebude mať novú vládu. Päť západných krajín však nevidí dôvod rozhodnutie odkladať, rovnako tak kosovský premiér Agim Ceku.
Ahtisaariho hovorca Remi Dourlot informoval, že o týždeň 2. februára chce Ahtisaari informovať o obsahu plánu vlády v Belehrade a Prištine. Dokument potom zverejnia na internetovej stránke www.unosek.org.
Podľa Dourlota po zverejnení plánu Ahtisaari počká na reakcie srbskej a kosovskej vlády. Od nich bude závisieť, či budú mať ďalšie rokovania vo Viedni zmysel. Konečné riešenie potom dostane do rúk generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý ho pravdepodobne koncom marca odovzdá na hlasovanie do Bezpečnostnej rady OSN.
V súvislosti s odovzdaním plánu sa na možné zhoršenie bezpečnostnej situácie v Kosove pripravili medzinárodné a miestne policajné sily, ktoré vypracovali operatívny plán s názvom Obrnená líška. Podľa neho bude v pohotovosti približne 10.000 policajtov, ktorým príde v krajnom prípade na pomoc aj medzinárodná jednotka KFOR.
Podľa agentúry Reuters Ahtisaariho plán dáva Kosovu okrem iného právo podpisovať medzinárodné dohody a uchádzať sa o členstvo v medzinárodných organizáciách a inštitúciách, vrátane OSN, Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Ďalej dáva obyvateľom Kosova právo na "dvojité občianstvo" a Prištinu vyzýva, aby nadviazala dobré vzťahy so Srbskom a ďalšími susedmi.
Asi 100.000 kosovských Srbov by malo dostať rozsiahlu autonómiu, zahŕňajúcu kontrolu nad miestnou políciou a právo na určité priame vzťahy s Belehradom. Srbsko bude môcť finančne pomáhať kosovským Srbom, ale iba cez inštitúcie v Prištine. Okolo najcennejších srbských cirkevných pamiatok sa vytvoria ochranné zóny. NATO si v Kosove ponechá do roku 2008 svojich 16.500 vojakov.