Davos 25. januára (TASR) - Vojenský útok na iránske jadrové zariadenia by mal "katastrofálne" následky nielen pre región a len by podporil tých v Teheráne, ktorí presadzujú vývoj jadrových zbraní. Uviedli to dnes účastníci Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.
Jediným spôsobom, ako riešiť spor okolo iránskeho jadrového programu, je diplomacia, povedal generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej na diskusii o šírení jadrových zbraní.
"Musíme investovať do mieru," uviedol Baradej. Hoci sa zmienil o odhadoch západných tajných služieb, podľa ktorých by Irán mohol byť už o štyri roky schopný vyrobiť atómové zbrane, zdôraznil, že inšpektori jeho dozornej agentúry neobjavili žiadne dôkazy o takýchto zámeroch. Napriek tomu naznačil, že niektorí v Teheráne podporujú vývoj jadrovej výzbroje.
"Preventívny útok by bol katastrofický," vyhlásil Baradej s tým, že by len "posilnil vplyv tých, ktorí hovoria 'vyvíjajme (jadrovú) zbraň'".
"Ak by došlo k vojenskému zásahu, malo by to katastrofálne následky, nielen v regióne, ale celom svete," súhlasil s ním pakistanský premiér Šaukat Azíz.
Hoci Baradej nespomínal žiadnu krajinu, jeho vyjadrenia jasne smerovali k Izraelu a USA. Predstavitelia oboch krajín uvádzajú, že útok na nukleárne objekty v Iráne patrí k možným krokom, ak islamská republika neprestane vzdorovať medzinárodným požiadavkám.
Bývalý iránsky prezident Muhammad Chatámí, za ktorého vlády Irán jadrový program pozastavil, predtým dnes v Davose vyzval Washington a Teherán na rozvážnosť v spore okolo jadrového programu.
Chatámí tiež podporil návrhy, aby vláda USA zapojila Irán do regionálnych rozhovorov o budúcnosti Iraku. "Namiesto konfrontácie by bolo lepšie spolupracovať a viesť dialóg s Iránom a Sýriou," povedal iránsky exprezident novinárom.