SME

Ahtisaariho plán odreže Kosovo od Srbska

Belehrad 25. januára (TASR) - Plán vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho zruší srbskú suverenitu v Kosove a otvorí cestu pre nezávislosť provincie, zároveň ...

Belehrad 25. januára (TASR) - Plán vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho zruší srbskú suverenitu v Kosove a otvorí cestu pre nezávislosť provincie, zároveň poskytne kosovským Srbom výraznú autonómiu. S odvolaním sa na diplomatické zdroje a zdroje OSN to uviedla agentúra Reuters.

Ahtisaari balík návrhov v piatok vo Viedni prediskutuje so šiestimi mocnosťami z kontaktnej skupiny, ktorá určuje kosovskú politiku od skončenia konfliktu z rokov 1998-99, keď Belehrad po náletoch NATO stratil kontrolu nad provinciou, ktorá sa dostala pod správu OSN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh dáva Kosovu právo uzatvárať medzinárodné dohody a žiadať o členstvo v medzinárodných organizáciách a inštitúciách, potenciálne aj v OSN, Medzinárodnom menovom fonde a Svetovej banke.

Dokument hovorí o "dvojakom občianstve" a vyzýva Prištinu, aby vytvorila dobré vzťahy so Srbskom a inými susednými štátmi. Na rozdiel od rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1244 z roku 1999, Ahtisaariho návrh neobsahuje zmienku o srbskej zvrchovanosti. Kosovo prevezme svoj diel hospodárskych vkladov a dlhov, ktoré svojho času patrili bývalej Juhoslávii a Srbsku.

Podľa Nemecka možným výsledkom bude "nezávislosť s obmedzenou suverenitou". Vedúcu úlohu prevezme EÚ a vymenovaný bude dozorca.

Na to, aby vstúpil do platnosti, musí plán - výsledok viac ako ročnej kyvadlovej diplomacie a priamych rokovaní medzi Belehradom a Prištinou - odsúhlasiť BR OSN novou rezolúciou. Obsah návrhu sa na verejnosť dostane až po tom, čo ho Ahtisaari 2. februára predloží v Belehrade a Prištine.

SkryťVypnúť reklamu

Je takmer isté, že Srbsko návrh rozhodne odmietne. Západ však nevidí možnosť, ako prinútiť dva milióny kosovských Albáncov, aby po rokoch srbského útlaku opäť prijali vládu Belehradu.

Rusko však pohrozilo, že v BR OSN využije právo veta, ak s riešením nebude súhlasiť Srbsko. Belehrad Kosovu, ktoré Srbi považujú za kolísku svojej štátnosti, ponúka veľmi širokú autonómiu, trvá však na tom, aby provincia zostala aspoň formálne súčasťou Srbska.

"Smerujeme k zrážke princípu práva národov na sebaurčenie a práva krajiny brániť sa. Kľúč k riešeniu je v Moskve," povedal vysokopostavený diplomat.

Aby horkú pilulku trochu osladil, Ahtisaari plánuje udeliť 100.000 Srbom, ktorí v Kosove zostávajú, širokú samosprávu, výraznú kontrolu nad riadením miestnej polície, ako aj právo na udržiavanie určitých priamych vzťahov s Belehradom. Srbsko bude môcť financovať srbské oblasti za podmienky, že peniaze pôjdu cez Prištinu. Okolo najcennejších z veľkého množstva pravoslávnych náboženských objektov budú vytvorené ochranné zóny. Podľa diplomata v Kosove bude existovať "srbská entita pod vládou Belehradu".

SkryťVypnúť reklamu

Albánci budú tiež musieť stráviť ďalšie roky dohľadu zo strany EÚ - vrátane medzinárodného vyslanca na spôsob Bosny, ktorý má veľmi rozsiahle právomoci rušiť zákony a odvolávať miestnych predstaviteľov. NATO do roku 2008 zachová svoje stavy v Kosove na súčasnej úrovni 16.500 vojakov.

Srbská a albánska strana dostanú vo februári príležitosť dojednať podrobnosti návrhu, to však zrejme len dokáže zbytočnosť ďalších rokovaní.

V prípade, že Rusko nevyužije právo veta, BR OSN by mohla rezolúciu schváliť do polovice roka. Jednotlivé štáty by následne mohli začať uznávať najmladšiu krajinu Európy.

NATO sa pripravuje na prípadný exodus kosovských Srbov, násilnosti tamojších Albáncov, alebo pokus Srbov zo severu Kosova o rozdelenie provincie.

SkryťVypnúť reklamu

1 ari ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu