Washington 24. januára (TASR) - Nový ekologický tón amerického prezidenta Georgea W. Busha sa nestretol s aplauzom. V súvislosti s klimatickými zmenami hovoril Bush vo svojej správe o stave únie jasne ako nikdy predtým o "vážnych výzvach".
Kritici to však cítia skôr ako politický manéver a odborníci pochybujú o realizovateľnosti prezidentových myšlienok, najmä v otázke alternatívnych zdrojov pohonných hmôt v USA. Vo svojom komentári k utorkovej Bushovej správe to dnes uvádza nemecká agentúra DPA.
Busha nazýva "ratolesťou miliardárskej texaskej naftovej dynastie" a píše, že jeho prekvapujúce ochranárske úsilie vyznievalo v správe skôr ako vítaný vedľajší efekt. To dáva agentúra do súvislosti s presilou demokratov v oboch komorách amerického Kongresu - v Snemovni reprezentantov a v Senáte.
Demokrati už pri novembrovom volebnom víťazstve nenechali nikoho na pochybách, že sa ku globálnemu otepľovaniu budú stavať ofenzívne. Známy Kjótsky protokol, ktorého cieľom je zníženie emisií, USA nikdy neratifikovali, Bush patrí k odporcom tejto celosvetovej iniciatívy.
"Ekologický vietor" veje proti americkému prezidentovi aj z celkom nečakanej strany. Iba deň pred prečítaním jeho správy požadovali nezvyčajní spojenci, desať hlavných amerických podnikateľských subjektov a organizácie na ochranu prírody, aby vláda zaviedla prísnejšie zákony na ochranu prírody, píše DPA.
Cieľom by malo byť podstatné zníženie produkcie skleníkových plynov do roku 2050, a to o 20 až 40 percent. Jeff Immelt, jeden z najvýznamnejších podnikateľov, vyzval v tejto súvislosti vládu, priemysel a ochranárske organizácie na "ukázanie spoločnej sily".
Ani Bushova vízia na zníženie spotreby benzínu sa nevyhla kritike. V nasledujúcich desiatich rokoch ju podľa neho treba zredukovať o 20 percent, čo vyžaduje alternatívne pohonné látky ako etanol a autá s nižšou spotrebou. Podľa novín Washington Post má však zvýšenie ponuky alternatívnych pohonných hmôt háčik - vyžadovalo by to celoročnú úrodu kukurice v USA.
Na margo celkového dojmu z Bushovho prejavu dnes talianske noviny La Repubblica vo svojom komentári napísali, že to bolo ako "dráma porazeného muža" a americká demokracia nestrpí "prezidentíka", ktorým by sa prezident vraj mohol stať.