MOSKVA 24. januára (SITA/AP) - Ruskí poslanci prijali v stredu deklaráciu, v ktorej varujú Estónsko pred odstraňovaním pamätníkov pripomínajúcich víťazstvo sovietskej Červenej armády nad fašistickým Nemeckom.
Ide o ďalšiu nesúhlasnú reakciu na rozhodnutie estónskeho parlamentu, ktorý nedávno prijal zákon umožňujúci premiestňovanie sôch a pamätníkov z nevhodných miest. Na základe tejto legislatívy plánujú odstrániť z Talinnu sochu sovietskeho vojaka, pod ktorou sú pochované aj telá niekoľkých padlých vojakov Červenej armády.
"Či schválne alebo nie, Estónsko tak dláždi cestu k neonacizmu 21. storočia," vyhlásil predseda hornej komory parlamentu Sergej Mironov po prijatí deklarácie. Poslanci vyzvali parlamenty iných krajín a medzinárodné organizácie, aby odsúdili "podobné pokusy o obnovenie revanšistických síl a legalizáciu fašizmu v Európe". Na námestí pred Kremľom sa v tom čase zišlo niekoľko sto aktivistov, mnohí v sovietskych vojenských uniformách, ktorí protestovali proti estónskemu zákonu.
Socha vojaka, príslušníka armády Josifa Stalina, poburovala mnohých obyvateľov Estónska, ktoré muselo znášať päťdesiatročnú sovietsku okupáciu. Pri soche sa však stretávali vojnoví veteráni a ich stúpenci, ktorí si tu každý rok pripomínajú víťazstvo Sovietskeho zväzu nad fašizmom. Pod pamätníkom sú pochované aj telá niekoľkých vojakov Červenej armády. Vláda oznámila, že telá padlých vojakov pochová na inom mieste a sochu premiestni na cintorín v priebehu niekoľkých mesiacov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí už pred týždňom varovalo, že presun alebo odstránenie akéhokoľvek pamätníka bude mať "vážne dôsledky" vo vzťahoch s Estónskom.
Estónsko spolu so svojimi susedmi Litvou a Lotyšskom boli okupované Sovietskym zväzom v roku 1940, ale v roku 1941 ich obsadilo nacistické Nemecko. Červená armáda, ktorá sa považovala za osloboditeľku, sa zmocnila Estónska znova v roku 1944. Po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991 Estónsko získalo nezávislosť.