Viedeň 24. januára (TASR) - Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari v piatok predstaví zástupcom mocností z kontaktnej skupiny svoj návrh budúceho štatútu Kosova. Ako dnes agentúre APA povedal hovorca Ahtisaariho kancelárie Remi Dourlot, viedenské stretnutie sa uskutoční za "úplne zatvorenými dverami" a neplánujú sa žiadne verejné vyhlásenia.
Ahtisaari sa stretne s vedúcimi balkánskych oddelení pri ministerstvách zahraničných vecí krajín kontaktnej skupiny - USA, Ruska, Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska.
Dourlot tiež potvrdil, že Ahtisaari 2. februára svoj balík návrhov osobne predloží v Belehrade a následne v Prištine, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi.
Všeobecne sa očakáva, že Ahtisaari navrhne určitú formu podmienečnej nezávislosti pod medzinárodným dohľadom. Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO ukončili konflikt medzi separatistami a Belehradom. Belehrad trvá na udržaní provincie v hraniciach Srbska a Kosovu ponúka širokú autonómiu. Kosovskí Albánci tvoriaci 90 percent dvojmiliónovej populácie však trvajú na nezávislosti. Rozhodnutie o budúcnosti Kosova má nakoniec prijať Bezpečnostná rada OSN.
Návrh, ktorý Ahtisaari predloží, nie je konečný a tak Belehrad, ako aj Priština, budú môcť vzniesť svoje výhrady. Vylúčené nie sú ani ďalšie rokovania medzi srbskou a kosovskoalbánskou stranou.
Vysokopostavený britský predstaviteľ v utorok vyhlásil, že neočakáva nejaké "zásadné nové rokovania" o Ahtisaariho návrhu. Politický riaditeľ ministerstva zahraničných vecí John Sawers povedal, že obe strany dostanú po predložení plánu príležitosť vysvetliť plán svojim obyvateľom a prípadne urobiť nejaké malé zmeny.
"Nemyslím si, že dôjde k zásadným novým rokovaniam o celom prístupe," povedal Sawers novinárom po tom, čo sa v Prištine stretol s kosovským vedením. "Myslím si, že pôjde o konzultácie o tom, ako to bude fungovať a možno dôjde k nejakému jemnému dolaďovaniu," dodal.
Americký vyslanec v Kosove Frank Wisner v pondelok vyjadril nádej, že rozhovory medzi Belehradom a Prištinou by sa mohli uzavrieť vo februári a že BR OSN sa štatútom provincie začne zaoberať v marci.
V súvislosti s BR sa objavili obavy z dlhých debát s Ruskom, ktoré podporuje nároky Belehradu na udržanie Kosova v srbských hraniciach. Rusko má, ako jeden z piatich stálych členov rady, právo veta. Sawers vyhlásil, že západné vlády budú s Rusmi pracovať na riešení problému.
"Majú svoje obavy a je dôležité, aby sa tieto obavy riadne posúdili. Myslím si, že je dôležité, aby sme sa pokúsili dosiahnuť čo možno najširší konsenzus, lebo ten poskytne najlepší možný základ pre budúcnosť Kosova," dodal Sawers.
5 2 ari ed