WASHINGTON 24. januára (SITA/AFP) - Prezident George W. Bush predstavil v utorok Kongresu svoje plány radikálne znížiť spotrebu benzínu v úsilí zmierniť závislosť Američanov na rope zo zahraničia. Bush vyzval na 20 percentné zníženie spotreby benzínu, ktoré by nahradili alternatívne palivá ako etanol.
Podľa neho dlhodobá závislosť na rope zo zahraničia urobila Spojené štáty zraniteľnejšie voči nepriateľským režimom a teroristom, ktorí ohrozujú dodávky ropy, dvíhajú jej cenu a spôsobujú obrovské škody americkej ekonomike. Preto je podľa Busha v záujme všetkých Američanov diverzifikovať energetické zdroje.
Prezident vo svojej Správe o stave únie navrhol zvýšiť štátne ropné rezervy na dvojnásobok do roku 2027 pre prípad prerušenia dodávok v dôsledku prírodných katastrof alebo teroristického útoku. Bush ďalej vyzval Kongres, aby sa výraznejšie pozmenila zákonná úprava o štandardoch pohonných hmôt zo 70. rokov, ktoré zaostávajú za európskymi, japonskými i čínskymi. Bushov plán by mal znížiť emisie áut ročne o desať percent, čo sa rovná ročným emisiám 26 miliónov automobilov, uviedol Biely dom.
Bushova diplomatická agenda vychádza z ideologického boja
Prezident George W. Bush sa vo svojej tohtoročnej správe o stave únie prihlásil k pokračovaniu zahraničnej politiky postavenej na "ideologickom boji" a podpore demokracie na Blízkom východe. Bush predstavil svoju diplomatickú agendu na posledné dva roky jeho funkčného obdobia. Napriek ostrej kritike jeho spôsobu vojny proti terorizmu a konfliktu v Iraku Bush znova pripomenul, že kľúčovým problémom, ktorému Spojené štáty čelia, ostáva naďalej boj, ktorý sa začal 11. septembra 2001.
"Táto vojna je viac ako len zrážka zbraní, je to rozhodujúci ideologický boj a bezpečnosť našej krajiny je tu rozhodujúca," povedal Bush na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu. "Aby sme zvíťazili, musíme odstrániť podmienky, ktoré vyvolávajú slepú nenávisť a prinútili 19 mužov sadnúť do lietadla a prísť nás zabiť," uviedol Bush. Podľa neho hlavnú pozornosť treba sústrediť na boj proti extrémistom v širšej oblasti Blízkeho východu. Za najvýznamnejšiu otázku označil to, či Spojené štáty pomôžu ženám a mužom na Blízkom východe pri budovaní slobodnej spoločnosti a zdieľaní práv celého ľudstva. Podľa Busha teroristi sa najviac boja práve ľudskej
Bush spomenul rok 2005, v ktorom jeho agenda za slobodu zaznamenala niekoľko úspechov - cédrovú revolúciu v Libanone, prvé demokratické voľby v Afganistane a Iraku. Podľa neho všetky tieto úspechy zničili islamskí extrémisti podporovaní Iránom, Sýriou a al-Kájdou. Bush dospel k záveru, že prefíkaný nepriateľ všetky tieto udalosti pozorne sledoval, prispôsobil svoju taktiku a v roku 2006 opäť zaútočil.
Hlavné body Bushovho prejavu
Americký prezident George W. Bush vystúpil v utorok pred celým Kongresom s výročnou Správou o stave únie. Polovicu svojho prejavu venoval Bush zahraničnej problematike a polovicu domácej politike. V zahraničnej politike sa venoval známym problematickým oblastiam vrátane Blízkeho východu, Dárfúru, autoritatívnym režimom a obhajobe jeho stratégie v Iraku. V domácej politike veľkú časť venoval iniciatívnym krokom v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, imigrantov a energetiky,
Bush vyzval Američanov, aby boli trpezlivejší s jeho nepopulárnym plánom poslať do Iraku ďalších 21 500 vojakov. Podľa neho Kongres by mal dať novej politike šancu uspieť, pretože porážka by bola tragická a mala ďalekosiahle dôsledky. Bush opísal vojnu v Iraku ako súčasť širšieho boja proti extrémistom na Blízkom východe a vo svete.
Spojené štáty by mali podľa Busha jasne podporovať politickú slobodu v krajinách ako Kuba, Bielorusko a Mjanmarsko.
Podľa Busha americká vláda musí a dokáže vyrovnať federálny rozpočet v priebehu piatich rokov bez zvyšovania daní.
Prezident predstavil nový plán, ktorý by mal viesť k radikálnemu zníženiu spotreby benzínu o 20 percent do 10 rokov. Tento cieľ by sa mal dosiahnuť používaním obnoviteľných a alternatívnych palív ako napríklad etanol a vyššími štandardmi pre spotrebu paliva automobilových vozidiel.
Bush okrem toho plánuje znížiť emisie z automobilov a menších nákladných áut ročne o 10 percent do roku 2017, čo by ročne predstavovalo zníženie o emisie vyprodukované 26 miliónmi áut.
Bush ďalej navrhuje zdvojnásobnenie štátnych ropných rezerv na 1, 5 miliardy barelov ropy do roku 2027. Týmto opatrením by sa mala znížiť zraniteľnosť krajiny v prípade prírodných katastrof a teroristických útokov, ktoré by mohli narušiť dodávky ropy zo zahraničia.
Bush predstavil aj pozmenený systém zdravotného poistenia, ktorého cieľom je pokryť čo najširšie vrstvy obyvateľstva vrátane chudobných Američanov. Bush navrhol aj reformu sociálneho a dôchodkového zabezpečenia.
V súvislosti s problematikou 11 miliónov nelegálnych imigrantov upravil Bush program pre dočasne pracujúcich, ktorý umožňuje zamestnať nelegálnych prisťahovalcov na nekvalifikovaných pozíciách. Nelegálnym imigrantom žijúcim v USA chce dať prezident možnosť po zaplatení pokuty uchádzať sa o občianstvo.
Demokrati Bushovi odkázali, že už nerozhoduje sám o všetkom
Demokrati nedovolili prezidentovi Georgovi W. Bushovi pri jeho tohtoročnom vystúpení so Správou o stave únie vyhnúť sa otázke Iraku. Vyzvali ho na obnovenie dôveryhodnosti Spojených štátov ako aj jeho osoby a vzniesli požiadavku okamžitej zmeny politiky v Iraku smerom k diplomatickému ukončeniu krvavého konfliktu. Bush predniesol v utorok večer miestneho času vo Washingtone Správu o stave únie obom komorám amerického Kongresu, ktoré prvýkrát počas jeho úradovania ovládli demokrati.
Vybraný hovorca demokratov, senátor Jim Webb z Virgínie, vo svojom prejave reagujúcom na Bushovu Správu o stave únie uviedol, že USA potrebujú nové smerovanie. Podľa jeho slov demokrati nechcú ustúpiť v boji proti terorizmu, ani náhly odsun vojakov, ktorý by ignoroval nebezpečenstvo zanechania väčšieho chaosu. Demokrati žiadajú okamžitú zmenu smerom k diplomacii orientovanej na celý región, politiku, ktorá vyvedie amerických vojakov z ulíc irackých miest a prísľub, že v dohľadnom čase americké jednotky z Iraku odídu.
Bush vo svojej Správe o stave únie neponúkol žiaden podobný plán a ani neobhajoval rozhodnutie vyslať do Iraku ďalších 21 500 amerických vojakov. Miesto toho argumentoval tým, že zlyhanie by malo tragické a ďalekosiahle dôsledky.
Webb obvinil Busha zo zneužitia lojality, dôvery a blahobytu Američanov, ktorých následne nezodpovedne vtiahol do krvavej vojny.
Bush v správe ďalej predstavil množstvo iniciatív v rámci domácej politiky, z ktorých viacero Webb ocenil. Podľa neho demokrati podporujú prezidentov záujem zlepšiť vzdelávanie i zdravotníctvo a urýchliť obnovenie hurikánom zničeného mesta New Orleans. Demokrati budú podľa Webba spoločne s Bushom presadzovať energetickú nezávislosť.
Webb na záver zdôraznil koniec vlády republikánov vo Washingtone. Navrhol, aby v spomenutých oblastiach sa Bush rozhodol konať správne v prospech amerického ľudu a v záujme dobrých vzťahov so svetom. "Ak tak urobí, podporíme ho. Ak nie, ukážeme mu cestu," skonštatoval Webb