BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Výsledky volieb v Srbsku potvrdili pomer síl medzi demokratmi a radikálmi a ukázali, že voličov, ktorí dali hlas demokratom, je takmer dvojnásobne viac. Príjemným prekvapením bola vysoká účasť na voľbách, ktorá prekročila 60 percent. Pre priebeh volieb v Srbsku bola typická vysoká politická kultúra. Počas neformálnej diskusie medzi predstaviteľmi mimovládnych organizácií, diplomacie a médií na pôde Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) to v utorok povedal Miroslav Lajčák, riaditeľ Politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí SR.
V diskusii, ktorú moderoval Pavol Demeš, riaditeľ organizácie German Marshall Fund pre strednú a východnú Európu, ďalej zaznelo, že novú vládu najpravdepodobnejšie zostaví Demokratická strana (DS) prezidenta Borisa Tadiča spolu s Demokratickou stranou Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu a proreformnou stranou G17 Plus. Otázkou po srbských voľbách zostáva, kto bude novým premiérom. Najsilnejšou v demokratickom bloku je Tadičova DS. Koštunicova DSS však upozorňuje, že DS má teraz post prezidenta, a ak by post premiéra dostala DSS, na oplátku by mohla Tadiča podporiť v najbližších prezidentských voľbách. Vylúčená nie je ani istá forma minikoalície DSS a G17 plus, ktorá by mala v parlamente viac kresiel ako DS a mohla by sa legitímne o funkciu predsedu vlády uchádzať. Nepravdepodobná je koalícia Koštunicovej strany so Srbskou radikálnou stranou.
Srbská vláda by podľa ústavy mala byť zostavená do konca mája, ale pravdepodobne bude sformovaná skôr. Dôvodom je to, že krajina potrebuje prijať rozpočet, a to, že vo februári má fínsky vyjednávač OSN Martti Ahtisaari predstaviť svoj návrh budúceho štatútu Kosova. V kampani pred srbskými parlamentnými voľbami dominovali témy európskej budúcnosti krajiny a Kosova. Účastníci diskusie na pôde SFPA sa zhodli, že by bolo dobré, aby sa nová srbská vláda sformovala na základe myšlienky európskej integrácie a aby ju neprekryla téma Kosova.
Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku je nestranícke diskusné fórum o medzinárodných otázkach. Jej hlavným cieľom je poskytovať priestor pre otvorenú výmenu názorov o zahraničnej politike. Je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, ktoré sa zaujímajú o oblasť zahraničnej politiky.