BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Pri príležitosti Európskeho roka 2007 rovnakých príležitostí pre všetkých (EYEO), ktorý sa začne 30. januára v Berlíne na úplne prvom summite o rovnosti, bola v utorok spustená nová internetová stránka a uverejnené výsledky týkajúce sa prieskumu EÚ o nediskriminácii. Podľa prieskumu sa viac ako polovica Európanov (51 %) domnieva, že v ich krajine sa dostatočne nebojuje proti diskriminácii, a veľká väčšina respondentov si takisto myslí, že diskriminácia je veľmi rozšírená (64 %). Na základe výsledkov sa vo všeobecnosti potvrdzuje, že Európania sú pripravení na zmenu, pričom veľká väčšina uprednostňuje prijímanie opatrení zameraných na podporu rovnakých príležitostí pre všetkých v oblasti zamestnanosti.
Prieskumom sa zdôrazňuje, že informovanosť o existencii antidiskriminačných zákonov (na základe pohlavia, etnického alebo rasového pôvodu, sexuálnej orientácie, zdravotného postihnutia, náboženstva alebo viery) je v EÚ stále nízka. Len jedna tretina občanov tvrdí, že poznajú svoje práva v prípade, že sa stanú obeťami diskriminácie alebo obťažovania. Vyplnené dotazníky sa medzi členskými štátmi dosť líšia, avšak hlavným odkazom je, že Európania cítia, že v ich krajinách je diskriminácia stále veľmi rozšírená (64 %) a sú pripravení to zmeniť. Veľká väčšina Európanov udáva, že v ich spoločnosti je nevýhodou byť zdravotne postihnutý (79 %), byť Rómom (77 %), mať nad 50 rokov (69 %) alebo odlišný etnický pôvod (62%). Zároveň si vo všetkých, okrem štyroch, členských štátoch väčšina respondentov myslí, že ľudia iného etnického pôvodu ako zvyšok obyvateľstva obohacujú národnú kultúru. Veľká väčšina uvádza, že treba viac žien na riadiacich pozíciách (77 %) a ako poslankyne parlamentu (72 %). Mnohí si takisto myslia, že na pracoviskách treba viac ľudí so zdravotným postihnutím (74 %) a viac ľudí nad 50 rokov. Veľa respondentov (68 %) zastáva názor, že pre ženy predstavuje rodina prekážku pri získavaní riadiacich pozícií.
Zastúpenie Európskej komisie v SR podporí diskusiu o tejto téme aj prostredníctvom konferencie "Rovnaké práva - rovnaké príležitosti“, ktorú usporiada 2. marca v Bratislave.