PEKING 23. januára (SITA/AFP) - Čína v utorok po prvý raz potvrdila, že testovala zbraň na ničenie satelitov, tvrdí však, že jej vesmírny program nie je hrozbou pre svet.
Až doteraz Peking odmietol verejne potvrdiť skúšku, ktorú odsúdili Spojené štáty, Japonsko a ďalšie krajiny, a viedla k obavám zo vzniku medzinárodných vesmírnych zbrojných pretekov. Biely dom minulý týždeň uviedol, že Čína 11. januára raketou zničila svoju meteorologickú družicu, čím sa po USA a bývalom Sovietskom zväze stala treťou krajinou schopnou zostreliť objekt vo vesmíre. Test znamená, že Čína môže teoreticky zostreliť špionážne satelity alebo orbitery iných štátov.
Aj keď Čína skúšku potvrdila, dôvod jej uskutočnenia nevysvetlila. "Pokiaľ ide o uskutočnenie testu, Čína už informovala americkú a ďalšie strany. Čína však zdôrazňuje, že zhodne obhajuje mierové prostredie kozmického priestoru a je proti ozbrojovaniu vesmíru a vojenskej súťaži vo vesmíre," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Liu Ťian-čchao novinárom. "Čína sa nikdy nepodieľala a nebude sa podieľať na žiadnej forme vesmírnych zbrojných pretekov," zdôraznil.
USA, Japonsko a ďalšie krajiny zároveň Peking kritizovali za to, že v skutočnosti nevysvetlil príčiny uskutočnenia testu. "Japonská vláda požiadala Čínu o jasnejšie vysvetlenie tejto záležitosti," uviedol v utorok hovorca vlády a šéf sekretariátu kabinetu Jasuhisa Šiozaki. "Nemyslíme si, že Čína zatiaľ záležitosť formálne vysvetlila. Požiadame o riadne vysvetlenie." Liu však odmietol, že by Čína nebola dostatočne transparentná. "Čína nemá čo skrývať. Po tom, ako príslušné strany vyjadrili obavy, reagovala rýchlo." Liu dodal, že Čína po teste priamo informovala Japonsko, ako aj USA, nemenoval však žiadne ďalšie krajiny.
Po zničení umelých družíc vo vesmíre v 80. rokoch ukončili USA a vtedajší Sovietsky zväz svoje programy. Napriek americkým protestom voči Číne vystúpila administratíva Georgea W. Busha proti medzinárodným výzvam ukončiť všetky skúšky, pričom minulý rok uviedla, že USA majú právo "slobody konania" vo vesmíre. Ešte pred testom USA žiadali Čínu, aby bola transparentnejšia, pokiaľ ide o jej vesmírny program a rýchlo rastúci vojenský rozpočet. Podľa amerického ministerstva obrany vynakladá Čína dvoj až trojnásobne viac na armádu oproti 35 miliardám dolárov ročne, ktoré priznala. Čína na to reagovala, že vyššie vojenské výdavky sú určené len na obranné účely.