SME

V Libanone sa koná protivládny generálny štrajk

BEJRÚT 23. januára (SITA/AFP/AP) - Tisíce demonštrantov zablokovali v utorok cesty v libanonskom hlavnom meste Bejrút a ďalších regiónoch v krajine, kde sa začal jednodňový generálny štrajk organizovaný ...

Muž stojí pred horiacimi vrakmi áut v uliciach libanonskej Chtoury počas protivládneho generálneho štrajku opozície.Muž stojí pred horiacimi vrakmi áut v uliciach libanonskej Chtoury počas protivládneho generálneho štrajku opozície. (Zdroj: TASR/AFP)

BEJRÚT 23. januára (SITA/AFP/AP) - Tisíce demonštrantov zablokovali v utorok cesty v libanonskom hlavnom meste Bejrút a ďalších regiónoch v krajine, kde sa začal jednodňový generálny štrajk organizovaný opozíciou proti prozápadnej vláde premiéra Fuáda Sinioru.

Najmenej piati ľudia utrpeli zranenia počas streľby ozbrojencov na severe Libanonu. Na štrajk vyzval vodca Hizballáhu šejk Hassan Nasralláh a ďalší lídri opozície. Siniora a jeho provládni stúpenci však všetkých Libanončanov vyzvali, aby štrajk ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napriek posilnenej bezpečnosti zablokovali aktivisti opozície hlavné cesty v rôznych regiónoch a uliciach v metropole, ako aj hlavnú cestu vedúcu na medzinárodné letisko v Bejrúte. V mestách vidno hustý dym, keďže demonštranti zablokovali cesty zapálenými pneumatikami a starými autami, ako aj pieskom, štrkom a rôznymi troskami. Armáda a bezpečnostné sily sledujú demonštrantov zo vzdialenosti, väčšinou bez zasahovania. V niekoľkých prípadoch sa priblížili po odchode protestujúcich, aby sprístupnili zatarasené cesty.

Zdroj blízky opozičnému Slobodnému vlasteneckému hnutiu (FPM) na čele s lídrom Michelom Aúnom uviedol, že piatich ľudí postrelili pri separátnych incidentoch počas protestných akcií v severnom Libanone. Troch stúpencov FPM zranili v prístavnom meste Byblos, štvrtého člena spojeneckého kresťanského hnutia Marad zranili v oblasti Kúra. Stúpenkyňu FPM prešiel autom zámerne rozhnevaný vodič počas protestov na východnom predmestí hlavného mesta Bábda. Podľa svedkov a reportéra AFP, v Byblose strieľali ozbrojenci na skupinu stúpencov opozície, keď sa snažili zablokovať

SkryťVypnúť reklamu

Premiér a ďalší predstavitelia protisýrskeho tábora vyzvali Libanončanov, aby ignorovali generálny štrajk, pričom opozíciu obvinili zo snahy "sabotovať" významnú medzinárodnú darcovskú konferenciu pre Libanon, ktorá sa tento týždeň koná v Paríži. Ide o prvý celoštátny generálny štrajk organizovaný opozíciou na čele s Hizballáhom od začiatku protivládnych protestov stúpencov šiitského hnutia 1. decembra minulý rok. Siniora po vyhlásení opozície o úmysle uzavrieť hlavné cesty a paralyzovať život v krajine varoval, že v prípade pokusu o narušenie verejného poriadku zakročia vládne sily.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povrchová baňa na ilmenit v centrálnej oblasti Kirovohradu.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 2 ďalší 6
Americký prezident Donald Trump.

Prezident tvrdí, že noviny informovali nepravdivo o jeho spore s mediálnou skupinou Paramount.


TASR 3
Ilustračná fotografia.

Požiar poničil 185 hektárov porastov.


TASR
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ľudskoprávni aktivisti rozhodnutie kritizujú.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu