Washington 22. januára (TASR) - Dvojplošník bratov Wrightovcov, ktorý sa v roku 1903 prvý raz udržal vo vzduchu 12 sekúnd, mal zrejme predchodcu v ríši dinosaurov pred 125 miliónmi rokov. Vedci si teraz kladú otázku, či bol lietajúci dinosaurus Microraptor gui prvým krokom prírody k dnešným vtákom.
Dinosaurí "dvojplošník" mal dva páry krídiel - na predných a zadných končatinách, mechanizmus ich fungovania mohol byť predchodcom vývoja vtáčieho lietania. O pozoruhodnej štúdii informovali Sankar Chaterjee a Jack Templin z texaskej Tech University v internetovom vydaní vedeckého zborníka (PNAS) americkej Národnej akadémie vied.
Dnes sa lietanie na princípe dvojplošníka považuje skôr za technickú raritu, podobný dizajn nenájdeme ani vo vtáčej ríši. Nie je preto jasné, či bol Microraptor gui predchodcom moderných vtákov, alebo len neskôr zavrhnutým testom stále experimentujúcej prírody.
Dlhšie a kratšie okrídlené končatiny umožňovali zhruba 40 centimetrov dlhému živočíchovi, ktorý zrejme žil na stromoch, aby prekonával vzdušné vzdialenosti medzi korunami. Perie bolo na končatinách usporiadané asymetricky, živočích pri lietaní držal zadné končatiny nižšie a menil nimi výšku.
Aerodynamické schopnosti "dvojplošníka" vyskúšali vedci pomocou computerovej simulácie a prepočty dokázali, že jeho pohyby museli byť iné ako synchronizácia krídiel u vážok. Model lietania vážky sa doteraz považoval za spôsob, aký fungoval v ríši dinosaurov v časoch Microraptora.
Schopnosti lietania Microraptora skúmali aj čínski vedci, no predpokladali, že sa pohyboval ako lietajúci "drak". Pred sto rokmi teda vzlietol dvojplošník, ktorý príroda vynašla skôr ako ľudia - má náskok 125 miliónov rokov.