Rím/Londýn/Paríž 22. januára (TASR) - Zahraničná tlač obracia vo svojich dnešných vydaniach pozornosť na oznámenie Hillary Rodham Clintonovej, že sa bude uchádzať o nomináciu Demokratickej strany pre prezidentské voľby v USA v roku 2008.
Mienkotvorný taliansky denník Corriere della Sera vo svojom dnešnom vydaní konštatuje : "Za takmer 60-ročnú Hillary, novú Margaret Thatcherovú, sú predovšetkým prívrženci Billa Clintona a ženy, za ďalšieho populárneho demokrata, 45-ročného Baracka Obamu, čierneho Kennedyho, je v prvom rade generácia narodená po roku 1968 a muži. Také je zhruba delenie medzi americkými demokratmi, ktorí sa rozhodli buď pre kontinuitu (Clintonová) alebo pre obnovu (Obama).
Senátorka sa však ešte stále nestala oficiálnou nominantkou Demokratickej strany a v prípade mužských demokratov má v súčasnosti 30-percentnú podporu.
Taktiež veľa žien pochybuje, či je Amerika už pripravená na to, aby jednu z nich zvolila za prezidentku. Pokiaľ Obama svoju kandidatúru neodvolá, rozrieši sa dilema v Demokratickej strane až na jar, keď sa bude rozhodovať o prezidentskom kandidátovi, uzatvára Corriere della Sera.
Britský denník The Guardian sa domnieva, že na Hillary Clintonovú čaká oveľa tvrdší boj, ako mnohí predpovedajú. Dlhá predvolebná kampaň u demokratov však môže poslúžiť tomu, že odhalí, či by Clintonová mohla naozaj uspieť v boji proti populistickým republikánskym rivalom Johnovi McCainovi alebo Rudolphovi Giulianimu.
Pokiaľ by Hillary tieto nástrahy prekonala a stala by sa dôstojnou víťazkou, niet pochýb, že by mohla byť dôstojnou hlavou štátu, ktorú súčasné USA tak naliehavo potrebujú, konštatuje britský denník.
Menej známy francúzsky denník La Charente Libre sa vo svojom dnešnom vydaní kladie otázku, či tretie tisícročie bude "korunovať moc žien."
Po tom, ako v Nemecku prebrala moc ako prvá žena v histórii krajiny Angela Merkelová, po tom, ako sa prezidentkou Chile stala Michelle Bacheletová a vo Francúzsku by sa na tomto poste rada usadila Ségoléne Royalová, dala sa do boja aj Hillary Clintonová.
Hillary má viacero pozitív, oproti nej však stoja aj légie rozhodných nepriateľov. Počnúc konzervatívcami a nábožensky založenými Američanmi, ktorí ju označujú za ľavičiarku "bez zmyslu pre morálku", pokračujúc jej vlastným táborom, v ktorom takisto nemá iba samých priateľov.
Mnohí z ľavého krídla Demokratickej strany zdôrazňujú, že senátorka, ktorá už niekoľko týždňov energicky útočí na zahraničnú politiku prezidenta Busha, patrí k tým, ktorí schválili vojnu v Iraku.
Podľa iných je Hillary Clintonová vypočítavá a veľmi oportunistická karieristka. V súčasnosti začína sériu internetových rozhovorov so svojimi voličmi. Určite preto, aby presvedčila tých, čo o onej pochybujú, domnieva sa francúzsky denník La Charente Libre.